Polska mistrzyni kitesurfingu promuje Egipt dla aktywnych

AG

6 lutego 2014 roku w Kairze Mohamed Hisham Zaazou, Minister Turystyki Egiptu przedstawił podczas międzynarodowej konferencji prasowej nowego ambasadora kitesurfingu – Karolinę Winkowską. Mistrzyni Świata z roku 2012, wicemistrzyni z roku 2013, zwyciężczyni pierwszych w roku 2014 zawodów z cyklu Pucharu Świata w Panamie, podpisała właśnie kontrakt sponsorski i będzie promować na całym świecie Kraj Faraonów i jego kitesurfingowe zalety. W rozmowie z przedstawicielem WaszejTurystyki.pl powiedziała m.in.: “Nad Morzem Czerwonym jest nieskończona ilość miejsc do uprawiania tego sportu, można więc codziennie pływać gdzieś indziej. Dla mnie to też jest bardzo ważne żebym miała urozmaicony trening, i pływała na różnych akwenach.”

1. Od kogo wyszła inicjatywa byś promowała turystycznie Egipt?
O to właściwie należało by zapytać moje rzutkie managerki Magdalenę Lasocką i Małgorzatę Cholewę z MM4PR. Dzięki nim jesienią 2013 roku zaprosili mnie do negocjacji kontraktu pan ambasador Reda Bebars oraz pan radca Ahmed Shokry, choć pomysł powstał już dwa lata temu, to jednak to dopiero w tym roku udało nam się połączyć w siły w promocji Egiptu.

2. Dlaczego właśnie Egipt?
Dlatego, że jest to super miejsce na wakacje, jest ciepło, słońce, błękitne niebo, luksusowe hotele, a także idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. No i oczywiście położone tylko o 4 godzinny lotu z Polski.

3. Powiedz kilka słów o warunkach porozumienia z Ministerstwem Turystyki Egiptu: na jak długo zawarta jest umowa, jakie są jej warunki (co strona egipska będzie miała z tego, a co Ty), czy istnieje możliwość przedłużenia?
Na razie kontrakt jest roczny, wszystko zależy od naszej współpracy w tym roku. Ja jako ambasador, będę promować markę jaką jest Kitesurfingowa Turystyka Egiptu. Promuję Egipt na mojej stronie internetowej, na moim blogu, noszę logo na sprzęcie, w którym startuję w zawodach. W zamian za to mogę beztrosko trenować w Egipcie, na najlepszych spotach na świecie.

4. Powiedz kilka słów o warunkach dla kitesurferów w Egipcie, warunkach treningowych dla Ciebie?
Jak dla mnie bomba, słońce, wiatr i błękitna woda. Dojazd z Polski jest krótki, co przy moim tempie życia się bardzo liczy. Wiatr jest dosyć pewny, a to najważniejszy czynnik do uprawiania kitesurfingu. Nad Morzem Czerwonym jest nieskończona ilość miejsc do uprawiania tego sportu, można więc codziennie pływać gdzieś indziej. Dla mnie to też jest bardzo ważne żebym miała urozmaicony trening, i pływała na różnych akwenach.

5. Co sądzisz o rozwoju sportów wodnych w Polsce, rosnącej popularności na przykład kitesufingu, czym jest to spowodowane?
Myślę że tak, kitesurfing nie jest takim trudnym sportem jak się może na początku wydawać. Daje dużą dawkę adrenaliny i w odróżnieniu od tradycyjnych sportów takich jak bieganie, rower czy siłownia, kitesurfing to czysta przyjemność.

6. Jak zapromowałabyś swój sport dla ludzi, którzy nie chcą go uprawiać wyczynowo a tylko rekreacyjnie? Czy to jest sport bezpieczny, zdrowy, drogi? Kto go może uprawiać? Czy mogą go uprawiąć ludzie, którzy nigdy nie jeździli na niczym (desce, nartach itp)
Jest to sport prosty, ale wymaga skoncentrowania i pewnego rodzaju przygotowania ogólnorozwojowego. Trochę jest tak jak z prowadzeniem samochodu. Trzeba przejść przez kurs gdzie nauczymy się obsługi latawca, bezpieczeństwa i przemieszczania się. Potem to już tylko praktyka, no i nie ma ograniczeń prędkości !

7. Czy Egipt spełnia jakieś szczególne warunki dla kitesurfingu, że warto właśnie jego promować jako cel wypraw kitesurfingowych?
Tak, blisko, ciepło, wieje, i jest błękitna woda, która jest dla mnie najpiękniejsza na świecie

 

Rozmawiał: Adam Gąsior