Podróże lotnicze w Europie coraz bezpieczniejsze

Rok 2014 stojący pod znakiem 100-lecia komercyjnego lotnictwa zaczął się od optymistycznego raportu dotyczącego bezpieczeństwa. Rok 2013 był pod względem wypadków lotniczych najlepszych rokiem od dziesięciu lat. W ostatniej dekadzie średnia wypadków lotniczych z ofiarami śmiertelnymi wynosiła 27, w ubiegłym roku było ich tylko 17.

Zmalała też znacznie liczba samych ofiar śmiertelnych, od 2003 do 2012, średnio rocznie w katastrofach lotniczych ginęły 703 osoby, w roku 2013zginęły 224.
W katastrofach z ofiarami śmiertelnymi w roku 2013 nie uczestniczyły samoloty linii lotniczych zrzeszonych w EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego). EASA podaje, że w roku ubiegłym linie lotnicze państw członkowskich wykonały ok. 6 mln lotów przewożąc ponad 800 mln pasażerów.

Patrick Key, dyrektor wykonawczy EASA powiedział: „Europa nadal może pochwalić się największym bezpieczeństwem podróży lotniczych, ale tego pozytywnego obrazu nie możemy przyjąć jako pewnika danego na zawsze. Musimy kontynuować wysiłki w celu utrzymania i poprawy bezpieczeństwa lotniczego.”