Podatek turystyczny – kraje alpejskie pobierają wyższe opłaty niż południe Europy

fot. materiały prasowe

Interhome, firma specjalizująca się w wynajmie domów wakacyjnych, sporządziła raport o wysokości podatku turystycznego, który trzeba zapłacić w najchętniej rezerwowanych wakacyjnych miejscach. Według niego podatek turystyczny w Szwajcarii wynosi trzy razy więcej niż we Francji, a np. w wielu miejscach Hiszpanii w ogóle nie jest pobierana taksa klimatyczna.

Interhome sprawdził, jaka jest wysokość podatku lokalnego w najpopularniejszych wakacyjnych krajach. Największa opłata wymagana jest w Szwajcarii, gdzie średnio za noc płaci się około 3,15 euro za osobę. W Austrii podatek jest nieco niższy – 2,14 euro za osobę. Natomiast we Francji płaci się średnio 1,11 euro. Kraje takie jak Włochy (1,40 euro), Chorwacja (1,45 euro) i Portugalia (1,64 euro) należą do jednych z tańszych kierunków pod względem wysokości opłaty za podatek turystyczny. Niemcy (1,95 euro) znajdują się wciąż poniżej granicy 2 euro. W większości regionów Hiszpanii w ogóle nie płaci się podatku turystycznego. Na tę chwilę opłata pobierana jest tylko na Balearach (Ibiza, Majorka, Minorka) i w Katalonii. Średnia cena wynosi tutaj 2,19 euro.

Duże różnice regionalne

Oprócz różnic między krajami istnieją też duże różnice regionalne w danych krajach np. w szwajcarskim kantonie Grindelwald cena wynosi 4,77 euro za dzień, podczas gdy w Nendaz jest ona o 30 proc. mniejsza (3,56 euro). Różnice pojawiają się też w wysokości opłat za dzieci. Pobyt na nartach w Chamonix we Francji to średnio 24 euro za dwie osoby dorosłe; podatek turystyczny we Francji obowiązuje bowiem tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Za tygodniowy pobyt w popularnym wśród turystów z Polski austriackim Mayrhofen za dwie osoby dorosłe podatek wyniesie 30,8 euro; dzieci do 15 roku życia są zwolnione z opłaty klimatycznej.

Opłaty w nadmorskich destynacjach

Różnice w wysokości podatku turystycznego są widoczne również w popularnych letnich miejscowościach. Ci, którzy wybierają się na przykład do Dubrownika (2,65 euro), płacą prawie dwa razy więcej niż w pozostałej części Chorwacji, gdzie w większości regionów taksa turystyczna jest taka sama i wynosi 1,33 euro. Na hiszpańskich wybrzeżach różnice są jeszcze większe: średnio 30 euro tygodniowo zapłaci rodzina z dwojgiem dzieci na Costa Brava lub Balearach, podczas gdy wypoczywający na Costa Blanca lub Costa del Sol nie płacą taksy klimatycznej wcale.