PKS Polonus – razem z regionalnymi przewoźnikami

archiwum PKS Polonus

PKS Polonus rozszerzył sieć sezonowych połączeń krajowych i podniósł standard ich obsługi dzięki współpracy z regionalnymi przewoźnikami autobusowymi. Od początku wakacji trasy z Warszawy do Krynicy Morskiej, Łeby, Darłówka, Grudziądza i Giżycka oraz w relacji powrotnej obsługiwane są wspólnie przez PKS Polonus, PKS Elbląg i PKS Radzyń Podlaski.

Umowy z partnerami branżowymi zawarte zostały na okres: lipiec – sierpień 2016.
Współpraca przewoźników obejmuje m.in. obsługę przez PKS Elbląg i Radzyń Podlaski linii sezonowych PKS Polonus oraz dotychczasowych połączeń do Krynicy Morskiej, realizowanych przez PKS Elbląg. Jednocześnie PKS Polonus wynajął w ramach zawartych umów 7 autokarów wysokiej klasy, w tym 5 z floty PKS Radzyń Podlaski i 2 z taboru PKS Elbląg.

Andrzej Padziński, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju PKS Polonus, powiedział: “Rynek przewozów autokarowych jest niezwykle konkurencyjny. Wielu mniejszych przewoźników nie wytrzymuje presji cenowej, zwłaszcza w kontekście olbrzymich inwestycji w tabor oraz infrastrukturę dworcową. W efekcie ograniczają bądź całkowicie zawieszają komunikację dalekobieżną Paradoksalnie, w tak trudnych warunkach rynkowych to współpraca między przewoźnikami, a nie zacięta rywalizacja, może przynieść większe korzyści.”

PKS Polonus obsługuje już ponad 36 dalekobieżnych tras krajowych i realizuje międzynarodowe połączenia do Lwowa oraz – od lutego 2016 roku – do Drohobycza. Tegoroczną nowością w rozkładzie jazdy jest również Polańczyk oraz sezonowe, wakacyjne kursy do Kołobrzegu i Zakopanego przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską. Natomiast w 2015 roku PKS Polonus uruchomił 8 nowych tras i kursów, w tym m.in. na popołudniowej trasie do: Lwowa czy porannej do Grudziądza i Kudowy-Zdroju.
Jednocześnie PKS Polonus dokonał w ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 20 zmian w rozkładach jazdy na pozostałych, obsługiwanych liniach, dostosowując je do sytuacji na rynku oraz oczekiwań pasażerów.

Andrzej Padziński dodał: “Często niewielka zmiana w dotychczasowym procesie logistycznym, wynajem autokarów czy współdzielenie kursów są wystarczającym rozwiązaniem, pozwalającym nie tylko zachować dotychczasową pozycję na rynku przewozów, ale również poprawiać rentowność firmy, której perspektywy rozwoju – bez wsparcia partnera branżowego – mogłyby znacząco zmaleć. Tym samym, mamy nadzieję, że współpraca PKS Polonus z PKS Elbląg i PKS Radzyń Podlaski przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron. Przy wspólnej obsłudze połączeń, na których dotychczas konkurowaliśmy, obie strony zyskują – dla nas oznacza to między innymi podniesienie standardu obsługiwanych linii i możliwości obsługi większej liczby tras wysokiej klasy pojazdami. Z kolei dla naszych partnerów taka współpraca to stałe przychody z obsługiwanych tras, bez konieczności ponoszenia inwestycji w systemy sprzedażowe i marketing.”