PKL w Solinie: prezentujemy Bieszczady z nieznanej perspektywy

fot. materiały prasowe

Krajobrazy widziane z wysokości gondoli – to jedna z wielu zalet nowego ośrodka turystycznego w Solinie należącego do Grupy PKL i PFR. Od 1 lipca turyści korzystają z udostępnionej atrakcji, która na nowo pozwala definiować Bieszczady.

Podkarpacka inwestycja należąca do Polskich Kolei Linowych oraz Polskiego Fundusz Rozwoju już od początku wzbudzała duże zainteresowanie. Nowoczesność, jakość, architektura budynków, skala, a przy tym atrakcyjna lokalizacja sprawiły, że wiele osób czekało na jej otwarcie. 1 lipca ośrodek został udostępniony dla turystów.

“PKL już od ponad 85 lat działają w wyjątkowych miejscach i dlatego nie mogło nas zabraknąć również tutaj w Bieszczadach. Jesteśmy świadkami historycznego momentu, gdzie nasi pierwsi goście mogli przejechać koleją ponad zaporą w Solinie i dotrzeć na Wieżę Widokową, która ma ponad 50 m wysokości. Każdy z nas może obcować z tym terenem i podziwiać go w sposób, który do tej pory był niedostępny”  – mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

Każdy, kto do tej pory odwiedzał Bieszczady i Solinę mógł przepłynąć łódką po Jeziorze Solińskim czy przespacerować się po miejscowej zaporze. Ale od początku lipca turyści mogą oglądać to miejsce również z wysokości kolei gondolowej, która jest główną atrakcją ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR. Atrakcja – ze względu na swoją lokalizację i podróż gondolą nad zaporą – zmienia perspektywę tego miejsca i spojrzenia na Bieszczady czy Jezioro Solińskie.

Atrakcje ośrodka PKL Solina

Przed skorzystaniem z kolejki w budynku dolnej stacji czeka na gości tzw. Preshow – czyli sala multimedialna, w można dowiedzieć się zarówno o technologii kolei, parametrach przejazdu, ale też o tym, jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni czy ciekawostek o bieszczadzkiej przyrodzie.

Do dyspozycji turystów jest 25 gondoli, które mieszczą osiem osób i poruszają się z prędkością do 6 m/s. Trasa przejazdu liczy 1,5 km i rozpoczyna się przy solińskim deptaku w stacji dolnej Plasza, a kończy na Górze Jawor. Podróż gondolą to niezapominane chwile i możliwość podziwiania Jeziora Solińskiego i zapory z wysokości oraz odkrywania Bieszczadów z dotychczas nieznanej perspektywy.

“Kolej w Solinie jest nowatorskim przedsięwzięciem i stanowi o unikalności tego miejsca. Koleje górskie kojarzone są zwykle z wjazdem na szczyty górskie. Solina to jedyne miejsce w Europie, gdzie kolej poprowadzona jest powyżej zapory wodnej, która jest jednocześnie funkcjonującą elektrownią” – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Kolejka linowa na Solinę nową atrakcją turystyczną w Bieszczadach