PKL: polscy rodzice szukają w górach atrakcji dla dzieci

archiwum PKL

Dogodny dojazd, dostępność placów zabaw i innych miejsc aktywności ruchowej, dobra oferta restauracyjna i hotelowa – na te aspekty w pierwszej kolejności zwracają uwagę polscy rodzice, wybierając cel wyjazdu z dziećmi – wynika z badania PKL zrealizowanego przez IBRIS.

Z badania PKL zrealizowanego przez IBRIS wynika, że wybierając się na wyjazd w góry polscy rodzice zwracają uwagę przede wszystkim na dobrą infrastrukturę i dojazdy, żeby w łatwy sposób poruszać się po okolicy z dziećmi (40 proc.).

Dla 38 proc. ankietowanych bardzo ważna jest dostępność miejsc zapewniających aktywność ruchową, takich jakich zjeżdżalnie, ślizgawki i place zabaw. 36 proc. Polaków docenia z kolei atrakcyjną ofertę restauracyjną i hotelową.

Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL, powiedział: „Jak pokazały badania zrealizowane na zlecenie PKL, w tym roku urlop z dziećmi zamierzała spędzić jedna trzecia Polaków. Zorganizowanie wspólnego wyjazdu, który byłby atrakcyjny dla członków rodziny w różnym wieku to duże wyzwanie. Rodzice oczekują, by na miejscu dzieci mogły się dobrze bawić, a dorośli odpocząć i się zrelaksować. Dlatego oferta ośrodków turystycznych dla rodzin musi być kompleksowa. Nawet w najpiękniejszym miejscu dzieci będą się nudzić, jeśli nie zostanie im zapewniona dopasowana do ich wieku rozrywka, dlatego dodatkowe atrakcje turystyczne w ośrodkach PKL są już standardem.”

Górskie atrakcje dla najmłodszych
Przykładem może być Palenica w Szczawnicy. PKL po raz drugi utworzyły tam park edukacyjny dla dzieci i rodziców – Mali Zdobywcy Gór. Park zorganizowany na szlaku górskim został zaplanowany tak, by najmłodsi chodząc po górach w trakcie spacerów mogli jednocześnie dowiadywać się ciekawych rzeczy i rozbudzać chęci do kolejnych wypraw.

Białokozowicz dodał: W trakcie wędrówki dzieci mogą spotkać wielką mrówkę, spojrzeć przez „zwierzoskopy” i zjechać ze zjeżdżalni w kształcie wielkiej żmii. Elementy edukacyjne zostały rozmieszczone na całej Palenicy, aby zachęcać do rodzinnego spaceru. Także na Gubałówce, Jaworzynie Krynickiej czy Górze Parkowej w Krynicy dzieci oferujemy atrakcje i infrastrukturę dla dzieci – na przykład rajskie ślizgawki, zjeżdżalnie grawitacyjne, place zabaw i specjalnie zorganizowane zajęcia pod opieką profesjonalistów.”

Dla 35 proc. Polaków wybierających się z dziećmi w góry istotne jest czy na szczyty można wjechać kolejami linowymi, by w łatwy i bezpieczny sposób dostać się tam z najmłodszymi.

Urlop z 500+
Polskie góry to destynacja wybierana często przez beneficjentów programu 500 +. W ciągu ostatnich trzech lat w Tatrach, Beskidach lub Bieszczadach wypoczywała połowa rodzin korzystających ze wsparcia 500+ . To o 10 punktów procentowych więcej niż w przypadku ogółu Polaków. 3/4 beneficjentów programu uważa, że letnia oferta turystyczna w górach się poprawiła (wobec 70 proc. ogółu Polaków). 70 proc. otrzymujących świadczenie najbardziej docenia coraz lepszą ofertę noclegową, a ponad połowa (53 proc.) wskazuje, że przybyło atrakcji dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie, ślizgawki czy place zabaw.