PIT: od jutra biura podróży powinny składać nowe wnioski do PFR

pit wnioski pfr
fot. Gerd Altmann / Pixabay

Rozliczający się na zasadzie VAT marża organizatorzy turystyki, którzy mieli problemy z uzyskaniem dotacji z PFR, powinni składać nowe wnioski – rekomenduje Polska Izba Turystyki. Radzi, aby zacząć to robić od wtorku 5 maja.

„W ramach kolejnych konsultacji z Polski Fundusz Rozwoju informujemy, że zgodnie z informacją od Prezesa PFR – Pana Pawła Borysa:
1) System powinien już działać, ale sugerujemy by składać wnioski od jutra
2) należy składać NOWE WNIOSKI, a nie odwoływać się od decyzji do starych.” – czytamy w komunikacie izby.

Biura podróży były wykluczone z pomocy

O problemie z ubieganiem się o pomoc z PFR izba poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia. Okazało się, że wnioski składane do PFR przez organizatorów turystyki były odrzucane z adnotacją o niezgodności danych. W przypadku podmiotów turystycznych rozliczających VAT na zasadzie VAT marża w deklaracji VAT-7 nie był przedstawiony obrót (przychód), a jedynie uzyskana marża.

O pozytywnym rozstrzygnięciu problemu Polska Izba Turystyki doniosła podczas weekendu majowego. Dziś wyjaśniono, jak powinny rozstrzygnąć sprawę od strony formalnej. Aby nie czekać 14 dni na ustosunkowanie się PFR do odwołania od decyzji, biura podróży powinny składać nowe wnioski. PIT rekomenduje, aby przedsiębiorcy wstrzymali się z tym do jutra.