PIT: Koniec z kłopotami biur podróży z wnioskami do PFR

Niewiadomski Paweł Prezes PIT
Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki/fot. archiwum PIT

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiadomił na swoim facebooku, że od dzisiaj firmy turystyczne rozliczające się na zasadzie VAT-marża nie będą już miały problemu ze złożeniem wniosku.

Przypomnijmy, że w czwartek 30 kwietnia, prezes PIT w liście skierowanym do premier Jadwigi Emilewicz, zwracał uwagę, że wnioski do PFR są odrzucane z adnotacją o niezgodności danych. Prosił interwencję w sprawie niemożności korzystania ze wsparcia PFR przez organizatorów turystyki, wskutek odrzucania ich wniosków.

W sobotę, Paweł Niewiadomski napisał, że według informacji przekazanej przez prezesa PFR, Pawła Borysa od poniedziałku firmy rozliczające się na zasadzie VAT-marża nie będą już miały problemu ze złożeniem wniosku.

Oto cała treść wiadomości przekazanej przez prezesa PIT:

Członkowie Polskiej Izby Turystyki,
pragnę uspokoić tych z Państwa, którzy od kilku dni zgłaszali obawy, a od środy faktyczne problemy przy składaniu wniosków do Polski Fundusz Rozwoju. Rzeczywiście wprowadzone narzędzie weryfikacji obrotu osiągniętego w roku 2019 nie uwzględniało specyfiki przychodu związanego z organizacja imprez turystycznych i specyfiki rozliczeń VAT-marża. Mechanizm odwoływał się bezpośrednio do deklaracji VAT-7 i pliku JPK a związane z tym było znaczące zaniżanie weryfikowanych obrotów w stosunku do stanu faktycznego.

W wielu przypadkach takie rozwiązanie niemal wykluczało organizatorów turystyki z możliwości skorzystania z pomocy.
Według informacji przekazanej przez Prezesa PFR, Pana Pawła Borysa od poniedziałku firmy rozliczające się na zasadzie VAT-marża nie będą już miały problemu ze złożeniem wniosku. Jednocześnie przypominam, że weryfikacja danych finansowych opiera się między innymi na ocenie pliku VAT_jpk. Według informacji przekazanej klientom przez niektóre banki wniosek powinien być składany minimum po 4 dniach a w przypadku deklaracji VAT kwartalnych nawet po 7 dniach od złożenia pliku VAT_jpk. Mam nadzieje, że wszystkie firmy turystyczne w najbliższych dniach będą mogły bez problemów złożyć wnioski o w/w pomoc finansowa tak potrzebna dla naszej branży.

Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w rozwiązanie tego tak znaczącego dla turystyki problemu. Szczególnie za zaangażowanie i pomoc dziękuję Panu Marianowi Gheorghe Cristescu – prezesowi Polskiego Holdingu Hotelowego. Bardzo dziękuję Pani Justynie Zając-Wysocka z Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych Sp. z o.o., doradcy podatkowemu Polskiej Izby Turystyki, za natychmiastową pomoc. Dziękuję także Ministerstwu Rozwoju za współpracę w rozwiązywaniu problemów.