Pisanki chorwackiego województwa Koprivničko Križevačkiego zagościły w Polsce

Mateusz Gołąb/Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Od soboty, 13 kwietnia 2019, można je zobaczyć na Rynku Głównym w Krakowie, a od dzisiaj również w Warszawie w Łazienkach i Muzeum Narodowym.

Pisanki są prawie 2-metrowej wysokości, każda ręcznie malowana przez podrawskich malarzy Josipa Greguricia, Đuro Jakovicia, Stjepana Pongraca i Zlatko Štrfičeka. Każda z nich jest niepowtarzalna i widnieją na niej inne motywy.

Pomysł na promowanie województwa za pomocą pisanek zrodził się w mieście Koprivnica 12 lat temu.

Był to jednocześnie pomysł na promocje Hlebińskiej szkoły sztuki naiwnej. Technika ta ma od 2008 roku w Chorwacji status kulturowego niematerialnego dziedzictwa. Od początku projektu 120 pisanek odwiedziło najważniejsze stolice europejskie. Gościły również w Stanach Zjednoczonych. W tym roku przyjechały do Polski z przesłaniem pokoju, przyjaźni i radości Świąt Wielkanocnych dla mieszkańców Krakowa i Warszawy.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce oraz we współpracy z Ambasadą Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej i Konsulem Honorowym Republiki Chorwacji w Krakowie.