Piotr Czech nowym dyrektorem Lotniska Chopina w Warszawie

Piotr Czech/fot. linkedin

Piotr Czech został nowym dyrektorem Lotniska Chopina. W ostatnim czasie Czech pełnił na warszawskim lotnisku funkcję dyrektora operacyjnego. Na stanowisku dyrektora zastąpił Łukasza Sucheckiego, który 22 lipca zrezygnował z funkcji sprawowanych w spółce PPL.

Za dotychczasowe obowiązki Czecha będzie teraz odpowiedzialna Magdalena Lipińska.

Nowy dyrektor największego portu w Polsce związany jest zawodowo z lotnictwem od 2008 roku, kiedy to zaczął pracę w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”. W ramach swojej kariery zawodowej na Lotnisku Chopina odpowiedzialny był m.in.: za nadzór nad dokumentacją operacyjną, certyfikatem lotniska oraz koordynację procesu konwersji certyfikatu zgodnie z wymaganiami Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

Piotr Czech powiedział: „Nowa funkcja jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale także odpowiedzialnością. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale jestem przekonany, że wspólnie sobie z nimi poradzimy. Na Lotnisku Chopina spędziłem 10 lat swojego życia zawodowego i wiem, że pracują tutaj wybitni specjaliści, eksperci i fachowcy w swoich dziedzinach. Liczę, że w codziennej pracy, przy ich wsparciu, wspólnie będziemy dążyć do wyznaczonych celów.

Lotnictwo to nie tylko moje życie zawodowe oraz edukacja, ale także pasja. Jestem wykładowcą na kilku uczelniach, gdzie dzielę się swoją wiedzą ze studentami i dokładam starań, aby pasja do lotnictwa była przekazywana kolejnym pokoleniom – dodaje nowy dyrektor Lotniska Chopina”

Piotr Czech to absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej o specjalności sterowanie ruchem w transporcie lotniczym. Uzyskał także stopień doktora Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, gdzie jego praca dyplomowa podejmowała temat „Polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej w zakresie lotnictwa cywilnego”.

W latach 2008–2011 w spółce PL.2012 koordynował przygotowania polskich portów lotniczych do obsługi mistrzostw Europy w piłce nożnej. Równolegle był kierownikiem projektu przygotowania i obsługi tego wydarzenia przez Lotnisko Chopina w Warszawie. W latach 2017–2021 w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzialny był za współtworzenie i rozwijanie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem.

Wiosną 2021 roku Piotr Czech powrócił do pracy na warszawskim lotnisku. Jest wykładowcą na Akademii Sztuki Wojennej, Uczelni Łazarskiego oraz autorem wielu artykułów w przedmiocie lotnictwa cywilnego i polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa transportu lotniczego. Uczestniczył również w wielu specjalistycznych szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa, implementacji europejskiego prawa i wymagań w przedmiocie eksploatacji lotnisk, zarządzania personelem, projektami, a także procesami.

Łukasz Suchecki odchodzi z zarządu PPL i nie będzie już kierował lotniskami w Warszawie i Radomiu