Pierwsi pasażerowie LOT polecieli do Los Angeles bez wiz

archiwum PLL LOT

Wczoraj o godz. 11.00 rejsem LO 21 pierwsi pasażerowie LOT-u polecieli z Warszawy do Los Angeles bez amerykańskich wiz. Polska oficjalnie dołączyła do Visa Waiver Program. Zniesienie ruchu wizowego to m.in. sukces kampanii edukacyjnej „Bez wiz do USA”, której LOT był inicjatorem.

Od dzisiaj polscy pasażerowie, którzy będą chcieli wybrać się do USA nie muszą ubiegać się o amerykańską wizę – wystarczy, że zarejestrują się w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). ESTA upoważnia Polaków do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych przez kolejne dwa lata, a jej koszt to 14 USD.

Polska oficjalnie dołączyła do programu ruchu bezwizowego 11 listopada br. Do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego przyczyniły się działania kampanii „Bez wiz do USA”, którą zainicjował LOT. W styczniu 2018 roku powołało ją do życia sześć organizacji: Polskie Linie Lotnicze LOT, Mastercard, Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Instytut Myśli Schumana.

Łącznie do kampanii przyłączyło się 19 partnerów, którzy przez ostatni rok prowadzili działania informacyjne dotyczące prawidłowego składania wniosków wizowych i promujące turystykę do USA. Tylko w 2019 r. liczba odczytanych zapowiedzi pokładowych na rejsach LOT-u zachęcających pasażerów do ubiegania się o wizy sięgnęła 100 tys. Wskaźnik odmów wizowych wynosił odpowiednio 6,37 proc. w 2015 r., 5,4 proc. w 2016 r., 5,9 proc. w 2017 r., a od momentu rozpoczęcia kampanii wizowej – 3,99 proc. w 2018 r., by wreszcie w 2019 r. zejść poniżej progu 3 procent.

Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, powiedział: “Zniesienie wiz do USA historyczna chwila i wspaniała wiadomość dla wszystkich Polaków. Jesteśmy przekonani, że teraz Polacy częściej będą decydować się na spędzenie wakacji, odwiedzenie rodziny lub podjęcie biznesowej współpracy w USA. Dzięki naszej ofercie uwolnimy również ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał ruchu pasażerskiego z Polski i pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.”

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, dodała: “Wprowadzenie Polski do programu ruchu bezwizowego było dla mnie priorytetem od samego początku mojej kadencji jako Ambasador USA w Polsce. Dzięki zaangażowaniu specjalnych grup roboczych zarówno po stronie amerykańskiej jak i polskiej udało nam się dopełnić wszystkich formalności związanych z bezpieczeństwem. Ale to dzięki Polakom i dzięki temu, że starali się o wizy, udało nam się osiągnąć pełen sukces. Jestem szczęśliwa i dumna, że razem nam się udało. Zapraszamy do Stanów Zjednoczonych!.”

W przyszłym roku LOT ponownie rozbuduje swoją siatkę połączeń z USA. Już od 3 maja 2020 roku wzmocni połączenia z Małopolską, oferując raz w tygodniu rejsy na nowej trasie do Nowego Jorku (JFK).

W sezonie letnim wzrośnie też częstotliwość rejsów z Krakowa do Chicago do pięciu tygodniowo. Natomiast 5 sierpnia przyszłego roku LOT po raz pierwszy wystartuje z Warszawy do San Francisco – jednego z centrów kalifornijskiej Doliny Krzemowej i kluczowego ośrodka turystycznego USA. Połączenie będzie wykonywane cztery razy w tygodniu.

Milczarski dodał: “LOT rozwija połączenia do USA m.in. z myślą o amerykańskiej Polonii. Tylko w Chicago mieszka około 1 mln osób polskiego pochodzenia, a na Florydzie, dokąd LOT lata od czerwca br., około pół mln osób. Nasze połączenia dają szansę Polakom mieszkającym na stałe w Stanach Zjednoczonych na odwiedzenie rodzinnych stron. To dla nas niezwykle ważne, że wsiadając na pokład naszych samolotów te osoby czują się jak w domu.”