Pielgrzymkowa Emilia Romagna

materiały prasowe

Region Emilia Romagna może pochwalić się aż 18 ścieżkami pielgrzymkowymi, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców całego kraju, ponieważ przecinają aż sto gmin. Najstarsze pochodzą z czasów średniowiecza i opisywane są w książkach historycznych.

Do najbardziej popularnych szlaków, które krzyżują się w regionie, należą 3 trasy: Via Francigena (łącząca Canterbury z Rzymem i portami Apulii), Via Romea Germanica (która połączyła Stade, niemieckie miasto w Dolnej Saksonii z Rzymem) oraz Via Romea Strata Longobarda – Nonantolana (z Europy Północnej i Wschodniej do Rzymu). Wiele szlaków dociera do słynnych klasztorów znanych na całym świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się trasy biegnące z Padwy do Asyżu Ermitażu Montepaolo (Forlì Cesena), Camaldoli (Tuscany, Arezzo), La Verna (Tuscany, Arezzo).

Starożytna Romea Strata: od Nonantola przez Modene aż do Pistoia w Toskanii

Romea Strata to szlak dróg z Europy Środkowej i Wschodniej do Europy Północno-Wschodniej, biegnący przez 185 mil włoskiego krajobrazu. Stanowi jeden z głównych europejskich szlaków pielgrzymkowych – prowadzi do sanktuarium Santiago de Compostela oraz do Rzymu, a następnie do portów zmierzających do Jerozolimy. Z kolei zwiedzanie opactwa Nonantola, które znajduje się 12 kilometrów od Modeny, to rozpoczęcie wspinaczki na piękne zabytkowe zamki Vignola i Spilamberto.

Po drodze znajdują się również parki przyrodnicze takie jak Rocca Malatina i Frignano, które prowadzą na sam szczyt Apeninów do przełęczy Arcane Cross (1669m.n.p.m). Po drodze można zatrzymać się na nocleg w wiosce Fanano, gdzie znajdują się niedrogie hotele i schroniska
http://www.emiliaromagnaturismo.it/en/locations/fanano-mo/details?ID=1042)

Po ukończeniu tras pielgrzymkowych turyści mogą otrzymać oficjalne Poświadczenie Pielgrzyma, które jest dowodem na zakończenie wędrówki.
Wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, powstała specjalna strona internetowa, która pomoże każdemu przygotować się do wyprawy do regionu Emilia Romagna. Na stronie https://camminiemiliaromagna.it/it znajdują się dokładne opisy 18 ścieżek i tras, miejsc postoju, które dzięki bieżącej aktualizacji ostrzegają przed zmianami atmosferycznymi. Przewodnik internetowy pomoże również przy wyborze miejsca noclegowego – w samych Apeninach dostępnych jest aż 4700 obiektów noclegowych. Co istotne, informacje na stronie dostępne są w 3 językach – włoskim, francuskim i angielskim.

https://www.emiliaromagnaturismo.com/en/the-adriatic-coast
www.travelemiliaromagna.com