Pieczywo na Targach EuroGastro i WorldHotel

Podczas Targów EuroGastro i WorldHotel przewidziana została specjalna konferencja „Pieczywo w gastronomii – problem czy szansa?”, która odbędzie się we środę 27 marca. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”.

O tym jak trendy w piekarnictwie (czysta etykieta, pieczywo BIO i wyroby rzemieślnicze) można marketingowo wykorzystać w restauracyjnym menu, czy wypiekać samodzielnie czy kupować pieczywo, a może jedno i drugie, opowie Andrzej Piętka. Prelegent ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży i zarządza głównymi projektami prowadzonymi przez Akademię Wypieków. Wiedzę i doświadczenie zdobywał pracując w Piekarni Szwajcarskiej Hiestand i w Lantmannen Unibake Poland (szwedzki właściciel marek pieczywa Skoga, Schulstad, Pastridor, Hatting, Bonjour i Vaasan). Jest autorem licznych artykułów o sprzedaży pieczywa w sklepach i marketingu piekarniczym publikowanych na łamach Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego, a w portalach branżowych przedstawia opinie o trendach czy ocenie polskiego rynku piekarniczego.

Dr inż. Joanna Rachtan-Janicka, specjalista ds. żywności z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW omówi najważniejsze zalecenia dotyczące żywienia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ze wskazaniem na rolę i miejsce pieczywa oraz przetworów zbożowych w strukturze spożycia. Przedstawione zostaną dane naukowe wskazujące na prozdrowotny wpływ pieczywa, a także przypadki, w których stosowanie pieczywa (oraz glutenu) nie jest zalecane. Wykład będzie zawierał przykłady dań i posiłków zawierających pieczywo i produkty zbożowe oraz ich bezglutenowe zamienniki, jako składników codziennej diety.

Prawda o glutenie

Ta sama prelegentka zaprezentuje również wykład, który będzie krótką charakterystyką zawierającą podstawowe informacje nt. właściwości technologicznych glutenu, jego źródeł i możliwości wykorzystania w produkcji pieczywa i wyrobów cukierniczych. Omówione zostaną cechy fizykochemiczne glutenu oraz ich wpływ na jakość technologiczną i sensoryczną wyrobów piekarskich i cukierniczych. W ostatnim czasie gluten jest nadmiernie demonizowany w mediach. Warto więc określić z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Gluten to grupa białek obecnych głównie w zbożach, które były elementem pożywienia człowieka od zarania dziejów. Jako składnik mąki, czyli także pieczywa, makaronów i innych produktów zawierających mąkę, nie jest szkodliwy. Wywiera jednak niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy i organizm człowieka w niektórych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i chorobach przewodu pokarmowego, które należy przy pojawiających się podejrzeniach zdiagnozować u lekarza. Prezentacja odpowie więc na pytanie czy wykluczenie glutenu z diety na wszelki wypadek jest dobrym rozwiązaniem.

Marketing chleba

Chleb funkcjonując w dziejach i kulturze obrósł wieloma symbolami i mitami. Jak można więc skutecznie i praktycznie wykorzystać tę wielokulturowość w naszej restauracji? Na podróż, która historie te może przekuć na wyróżniający nas produkt, zaprasza Jarosław Ropiejko, trener z długoletnim doświadczeniem, który od wielu lat szkoli branżę piekarsko-cukierniczą z umiejętności biznesowych i zarządczych oraz prowadzi warsztaty dialogu w firmach rodzinnych. Jest też twórcą „Akademii Zza Lady”, wspierającej branżę w tworzeniu standardów obsługi i organizowaniu sprzedaży.

www.mttargionline.pl/EuroGastro2019.