Pavel Trojan nowym dyrektorem ZOPOT-u w Pradze

Pavel Trojan/fot. materiały prasowe

Nowym dyrektorem Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze, którego kandydaturę rekomendowaną przez komisję zaakceptował Rafał Szmytke, prezes POT, został Pavel Trojan.

Pavel Trojan urodził się w Pradze. Jest absolwentem polonistyki oraz serbistyki na praskim Uniwersytecie Karola. Podczas studiów spędził ponad rok na stypendiach w Polsce, Serbii i Chorwacji.

Z turystyką jest związany od lat studenckich. Najpierw jako licencjonowany przewodnik po Pradze, później jako pilot oraz właściciel biura turystyki przyjazdowej. Na temat praskiej dzielnicy Žižkov, z której pochodzi, napisał kilkadziesiąt artykułów do gazet w Czechach i Polsce oraz dwa przewodniki wydane także w wersji polskiej.

W latach 2010-2016 pracował jako ekspert programowy w Instytucie Polskim w Pradze skupiając się głównie na organizacji koncertów i wystaw oraz turystyce. Jest współautorem idei corocznej największej polskiej imprezy w stolicy Czech pod nazwą „Dzień Polski w Pradze“. Od roku 2015 w księgarniach zaczęły się pojawiać jego autorskie przewodniki po Polsce dla czeskich oraz słowackich czytelników (na razie ukazały się w kilku wydaniach tytuły „Polska“, „Polskie Pomorze“ oraz „Polski Śląsk“). Oprócz tego jest autorem przewodników po Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

W latach 2010-2022 z przerwami praski współpracownik Polskiej Organizacji Turystycznej. Doświadczony menedżer posiadający wiedzę w zakresie realizacji i zarządzania projektami oraz organizacji międzynarodowych wydarzeń kulturalnych i turystycznych.

Pasjonuje się muzyką (najpierw jako muzyk, później jako menadżer muzyczny oraz organizator koncertów), podróżami i opisami Europy Środkowej oraz Bałkanów na FB profilu „Pavel Trojan / wódka i rakija”, morsowaniem, lekturą polskich kryminałów, degustacją produktów europejskich mini browarów oraz językami obcymi. Oprócz czeskiego biegle mówi po polsku, angielsku, serbsku i chorwacku.

Małgorzata Tańska nową dyrektorką ZOPOT-u w Pekinie