Parki wodne na Cyprze – suchy stąd nie wyjdzie nikt

Sztuczna rzeka w Water World w Ayia Napie/Fot. MM

Plaże w Ayia Napie należą do najpiękniejszych na Cyprze. Podobnie atrakcyjne jest wybrzeże w okolicach Pafos. Jednak mimo przezroczystej wody, czystego i złotego piasku, nadchodzi czas, kiedy dzieci wypoczywające w tym kurortach domagają się w wizyty w miejscowych wodnych parkach. Nie dziwię się im – Water World i Aphrodite Park są warte, by poświęcić im parę godzin. Jedno jest pewne – na sucho nam to nie ujdzie.

Park wodny Afrodyta położony jest blisko kompleksu hoteli w Pafos, mniej niż dziesięć minut spaceru, dojeżdża do niego autobus zatrzymujący się przy hotelach.
Dobrze, że z biletem wstępu otrzymujemy mapkę parku, bo atrakcji jest moc i niełatwo się zdecydować od czego zacząć.

Rodziny z dziećmi na ogół wybierają sporą plażę przy basenie ze sztuczną falą, w centrum parku.
Na rozgrzewkę warto przepłynąć się w w kołach (pontonach) dwu i jednoosobowych najdłuższą na Cyprze sztuczną rzeką o usprawiedliwionej nazwie „Lazy River” – rzeka w spokojnym tempie meandruje przez większą część parku, pod mostkami, z których można fotografować płynących.

fot. MM

Starsze dzieci (o wzroście powyżej 120 cm) oblegają tutejsze zjeżdżalnie, o kuszących nazwach: Gravity, Adventure, Free Fall, Kamikaze czy Czarna Dziura – kilka jej zakrętów pokonujemy w absolutnych ciemnościach.

Dla młodszych i niższych jest “Statek piracki” ze zjeżdżalnią lub wodne grzybki, na które trzeba się wdrapać a potem można poskakać po nich i zjechać z nich do wody.

Oczywiście, jak chyba we wszystkich parkach wodnych, atrakcja cieszy się wielkie wiadro, które co kilka minut napełnia się wodą i moczy potężnym prysznicem wszystkich stojących pod i w najbliższej okolicy.

fot. AG

Basen ze sztuczną falą to atrakcja dla tęskniących za namiastką sztormu morskiego. Wypływamy w pontonach na spory akwen. W pewnym momencie zaczyna się: fale początkowo są drobne, szybko jednak stają się wysokie – oczywiście z poziomu pontonu czy koła. Im bliżej ściany ograniczającej basen woda jest głębsza a fale wyższe, im bliżej plaży fale są akurat dla początkujących maluchów.
Nad wszystkimi atrakcjami czuwają ratownicy.

Na terenie parku jest kilka różnego rodzaju punktów gastronomicznych, możemy zjeść normalny lunch albo zaspokoić głód frytkami, lodami i goframi a popijać piwem (dorośli) i kolorowymi sokami (dzieci). Czas szybko mija i żal wracać do najlepszego nawet hotelu.
Park Afrodyta otrzymał nagrodę dla najlepszego parku wodnego na Cyprze, trzeciego w Europie i piątego na świecie a także został uznany za najlepszy park rozrywkowy na wyspie, 12. w Europie i 20. na świecie.

Wodny Świat w Ayia Napie

Tylu tytułów nie ma Water World w Ayia Napie, jednak odwiedzając ten park również mamy pewność dobrej zabawy.
Park jest stylizowany na obiekty ze starożytnej Grecji. Zdobią go kolumny greckich świątyń, posągi bogów, postacie z mitów. Zresztą hasło reklamowe parku brzmi „Gdzie mit staje się rzeczywistością”.

W Parku mamy do dyspozycji 21 różnej długości i różnego stopnia trudności zjeżdżalni oraz basenów.
Dla dorosłych przygotowano Aphrodite’s Baths, w którym znajdują się między innymi hydromasaże.

fot. AG

Zjeżdżalnia Apollo Plunge o długości 124 metrów, jest najbardziej popularna wśród rodzin z dziećmi – pokonujemy ją jedno lub dwuosobowymi pontonami. Jazda oczywiście kończy się w basenie.

Aeolos Whirlpool ma on kształt wijącego się leja kończącego bieg w basenie.
Żeby z kolei zmierzyć się ze stromą zjeżdżalnią Upadek Ikara trzeba mieć ponad 140 cm wzrostu. .

Z kolei niższe niż 135 cm (ale wyższe niż 110 cm) dzieci szaleją na innej atrakcji – Labiryncie Minotaura. To okrągły basen z wypukłą dmuchaną wyspą po środku. Po jej zboczach spływa woda a dzieci mogą się na nią wspiąć trzymając się zwisających lin. A nagrodę skok lub ślizg prosto do basenu.

fot. AG

W Basenie Posejdona wszyscy czekają na uruchomienie (o równych godzinach) sztucznej fali. Wokół parku wije się rzeka, na które powolutku płyniemy w pontonach („rejs” trwa około 15 minut).

Tutejsze punktu gastronomiczne noszą nazwy zgodne z nazwą parku, np.: Homer’s Burger Palace, Posejdon’s Creperie, Dionysos Temple Restaurant, Minotaurs Pizza, Sirens Fish Chpis.

Na Cypr najlepiej dolecieć samolotami Wizz Air. Latają one z Lotniska Chopina w Warszawie do Larnaki.

www.visitcyprus.com

aphroditewaterpark.com

waterworldwaterpark.com

fot. AG
fot. MM
fot. AG
fot. MM
fot. MM

ZOO w Paphos na Cyprze – miły odpoczynek od plaży