Park linowy 3doliny – nowa atrakcja na Podkarpaciu

Park linowy w Karpackiej Puszczy, to hektar lasu z przeszkodami na trasach o różnej trudności. Nowa atrakcja dla osób w każdym wieku poszerzyła sportowy program #ArłaMOVE w Hotelu Arłamów i infrastrukturę turystyczną Podkarpacia.

Czas spędzony w parku linowym to sposób na poprawę kondycji, trening sportowy i przygotowanie do wspinaczki górskiej. Pozwala na zdobycie doświadczenia i obycie się ze sprzętem wspinaczkowym. To także możliwość przebywania na świeżym powietrzu, a także spędzania czasu w towarzystwie rodziny i znajomych o podobnych zainteresowaniach. Wszystko to ma oferować Park linowy 3 doliny, który jest nową atrakcją turystyczną w Hotelu Arłamów.

Cztery trasy i liczne przeszkody

Park zajmuje teren około 1 ha, a trasy o różnej trudności, z licznymi przeszkodami i łącznej długości 600 m, są zainstalowane na 44 drzewach na wysokości od 3 do 13 m nad ziemią. Przy czym sposób montażu nie zniszczył drzew. Liny umocowane na specjalnych ogranicznikach nie przecinają kory drzew, a podesty zostały zamontowane nieinwazyjnie, na pasach oplatających drzewa. W miarę rozrostu drzew pasy się poluzowuje, a liny rozpręża i napręża według potrzeb i bezpieczeństwa, zarówno ludzi, jak i drzewostanu.

Z parku linowego 3doliny mogą korzystać dzieci od szóstego roku życia, młodzież i osoby dorosłe. Park składa się z czterech tras: szkoleniowej (trzy przeszkody), łatwej od sześciu lat (102 m długości, 3,5 m wysokości), średniej (204,5 m, 6 m wysokości) i trudnej (251,5 m, 13 m wysokości). Każdy może wybrać trasę dopasowaną do swoich umiejętności, oczywiście korzystając z dostępnego sprzętu asekuracyjnego i po krótkim przeszkoleniu.

Wszystkie uprzęże wspinaczkowe są wyposażone w system Clic-iT, który uniemożliwia równoczesne wypięcie dwóch lonż (jedna lonża zawsze podtrzymuje wspinającego się), co skutecznie zabezpiecza przed upadkiem. Wśród przeszkód do pokonania czekają instalacje o różnym stopniu trudności, m.in.: ścianka, tyrolka, siatka tunelowa, huśtawki, siatka pionowa, skok indiański, kładka ruchoma, belki V, trapezy szeregowe czy korytarz speleo.

„Park linowy wpisuje się w sportowy program #ArłaMOVE. To forma rozrywki sportowej i rekreacji dla całej rodziny. Oczywiście największe zainteresowanie budzi wśród dzieci i nastolatków, ale swoje możliwości chętnie sprawdzają też dorośli. Pokonanie przeszkód nie wymaga specjalnego przygotowania, nie jest też potrzebny specjalistyczny sprzęt, przydaje się natomiast ogólna sprawność i zwinność oraz krótka rozgrzewka, jak przed każdą aktywnością” – mówi Radosław Korczak, manager ds. sportu i rekreacji w hotelu Arłamów.

Park linowy w Arłamowie jest czynny codziennie (poza sezonem zimowym) w godz. 10:00 – 18:00. Każdego dnia może z niego skorzystać 300-400 osób, jest to więc propozycja dla dzieci i rodzin oraz dla zorganizowanych grup i firm. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwają przeszkoleni instruktorzy.