Ostrygi i miniatura muru chińskiego w Chorwacji

Panorama Ston z muru/fot. AG

Miejscowość Ston na półwyspie Peljeszak w Chorwacji przed wiekami bogata dzięki soli odzyskiwanej z wody morskiej, obecnie jest celem turystów z dwóch powodów: muru obronnego, który wygląda jak miniatura słynnego Muru Chińskiego oraz doskonałych ostryg.

Bogate przed wiekami miasto chcą się obronić przed ewentualnymi napaściami zbudowało mur. Mur, który otaczał nie tylko samo miasto, ale i okoliczne wzgórza, z których wrogowie mogliby ostrzeliwać Ston. Obecnie mury miasta Ston, to najdłuższe zachowane mury obronne w Europie, a drugie (po Murze Chińskim) na świecie.

fot. AG

Budowę murów, która trwała pond półtora wieku (1334 – 1506) nadzorowali najlepsi ówcześni architekci z Dalmacji, Włoch i Francji. Zbudowano ponad siedem kilometrów murów, sześć bastionów i 41 wież strażniczych (31 na podstawie kwadratu i 10 okrągłych).

Trzęsienie ziemi w 1850 roku spowodowało poważne zniszczenia i do dzisiejszych czasów przetrwało pięć i pół kilometra murów, pięć bastionów i 40 wież. Do roku 2006 wstęp na mury był bezpłatny, w 2006 rozpoczęła się akcja odbudowy zniszczonych fragmentów, zabezpieczania. Dzięki wprowadzonym opłatom za zwiedzanie murów, zabezpieczanie i pielęgnacja umocnień trwa do dzisiaj. Spacer jest więc bezpieczny, chociaż niezmiennie mozolny. Ze Stonu idziemy przez pół godziny pod górę. A cała trasa, to prawie dwie godziny porządnego wysiłku. Oczywiście w pokonaniu trasy pomagają częste postoje – pozwalają przyjrzeć się panoramie Stonu i zatoki z „polami ostrygowymi”.

fot. AG

A ostrygi są właśnie powodem sławy Stonu jeszcze od czasów rzymskich. Od zawsze ostrygi w zatoce mają podobno idealne warunki do rozwoju. Sprawia do biskość rzeki Neretwy, która dostarcza słodkiej wody.

Obecnie grzechem byłaby wizyta w tym miasteczku bez wizyty w jednej z restauracji specjalizujących w miejscowym specjale. W marcu (najlepszym miesiącu dla łowienia ostryg) odbywa się tutaj festiwal „Dani malostonske kamenice” promujący ostrygi.

fot. AG

Poza festiwalem ostrygi też są powszechne w kartach dań. Podawane są ostrygi na najprzeróżniejsze sposoby, w tym na surowo z cytryną. Są więc ostrygi smażone, gotowane, pieczone, grillowane. Z dodatkiem makaronów lub ryżu i oczywiście z dobrze schłodzonym winem.

Wyprawy do Stonu na ostrygi i spacer po murach organizuje m.in. firma RebranD Croatia z Dubrownika, której reprezentantem w Polsce jest biuro Polhotrep.

fot. AG
fot. AG

Motorówką z Dubrownika na Wyspy Elafickie

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center