Ostatnie dni promocji na wakacje.pl

Cypr jest jednym z najbardziej poszukiwanych kierunków na wypoczynek w 2024 roku. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Cypr jest jednym z najbardziej poszukiwanych kierunków na wypoczynek w 2024 roku. /fot. Mieczysław Pawłowicz

Jeszcze przez kilkanaście dni trwa promocja na letnie wyjazdy www.wakacje.pl. Niższe zaliczki, elastyczne warunki rezygnacji czy gwarancja niezmienności ceny biura podróży oferują do końca marca.

Przed nami ostatnie dni promocji w ramach wczesnej rezerwacji oferty letniej. Program na nadchodzący sezon biura podróży przedstawiły już wczesną jesienią zeszłego roku, wówczas wystartowała też przedsprzedaż. Tradycyjnie zaproponowały szereg dodatkowych propozycji, z których klienci mogą skorzystać przy zakupie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Promocje zostały podzielone na kilka etapów

Lepiej rezerwować wcześniej

Do końca marca, a w niektórych przypadkach do pierwszych dni kwietnia, trwają jeszcze promocje oferowane przez biura podróży w ramach wczesnej rezerwacji oferty letniej. To ostatni moment, by skorzystać z przedsprzedażowych promocji. A o tym, że warto kupować wcześniej, klienci przekonali się już w poprzednich sezonach. W związku z wysokim popytem wyjazdy do topowych hoteli lub w najbardziej pożądanych terminach w ramach last minute były albo niedostępne, albo miały stosunkowo wysokie ceny. Te doświadczenia zdają się przekonywać Polaków do rezerwowania urlopów z większym wyprzedzeniem.

„Obserwujemy pozytywny trend powrotu do kupowania wycieczek na 90, a nawet na więcej dni przed wyjazdem” – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Co zatem oferują touroperatorzy przy zakupie podróży w ramach przedsprzedaży? Jedną z zachęt są zaliczki w wysokości 20 – 29 proc., możliwość dokonywania nawet trzykrotnie zmiany w rezerwacji (w określonym terminie) bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, preferencyjne zasady ewentualnej rezygnacji z wyjazdu, czy możliwość dokupienia gwarancji niezmienności ceny. W tym ostatnim przypadku chodzi o zabezpieczenie na wypadek, gdyby z powodu podwyżek kursu walut czy kosztów paliwa lotniczego doszło do wzrostu ceny. W zależności od konkretnej oferty dostępne są także inne korzyści w postaci dodatkowych specjalnych cen dla dzieci w wybranych hotelach, zniżek na rezerwację indywidualnego transferu z lotniska do hotelu i inne.

W tym roku znów pojedziemy nad Morze Śródziemne

W przedsprzedaży największym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które od kilku lat znajdują się na czołowych miejscach w rankingach popularności. Wśród nich na pewno wymienić można Turcję, Egipt, Grecję, Tunezję, Bułgarię, Hiszpanię czy Cypr. Sezon letni, który w turystyce zaczyna się pod koniec kwietnia, to czas wyjazdów głównie do basenu Morza Śródziemnego. Z analiz rynku wynika, że z każdym rokiem rośnie zainteresowanie klientów, nie tylko polskich, wypoczynkiem w ciepłych krajach jeszcze przed szczytem sezonu. Pogoda jest tam już gwarantowana, na miejscu spotyka się jednak nadal mniej turystów niż w szczycie sezonu, dzięki czemu łatwiej na przykład skorzystać z największych atrakcji.

„Okazji do takich wyjazdów, także dla rodzin z dziećmi, jest przed wakacjami co najmniej kilka” – mówi Anna Podpora, head of product development w Wakacje.pl.

Pierwszy moment, kiedy klienci biur podróży chętnie ruszają na zagraniczny wypoczynek, to oczywiście weekend majowy, kolejny to weekend powiązany z Bożym Ciałem. W tym roku przypada on na przełom maja i czerwca. W międzyczasie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym mogą jednak skorzystać z dodatkowych przerw wynikających z egzaminów: dojrzałości w pierwszej połowie maja – wówczas wolne mają młodsi licealiści, nieco później, ale również w maju, odbywają się egzaminy ósmoklasisty, co z kolei daje możliwość wybrania się w przedsezonową podróż rodzicom z pociechami z młodszych klas szkoły podstawowej.

Cypr czy Madera?

Wakacje.pl zauważają też inne trendy na polskim rynku turystyki wyjazdowej. Widać rosnące zainteresowanie Cyprem – oferta do tego kraju jest coraz bogatsza, a z uwagi na dobre warunki pogodowe wszedł już na stałe do programu całorocznego. Podobną tendencję można zaobserwować przy Hiszpanii. O ile wcześniej był to kierunek, do którego Polacy jeździli raczej na własną rękę, obecnie widać, że chętnie wybierają go również w ramach wycieczek zorganizowanych. Jednym z tegorocznych hitów może być Madera, która jeszcze niedawno była celem wyjazdów w sezonie jesienno-zimowym – teraz coraz więcej osób spędza tam urlop wiosenny – w kwietniu, maju i czerwcu. Multiagent obserwuje też modę na Bałkany, które nadal jawią się jako nieoczywiste i jeszcze nieodkryte kierunki. Ponownie w tym roku dużą popularnością cieszy się Albania, która przyciąga dobrymi cenami i gwarantowaną pogodą w sezonie letnim, ale też pięknymi plażami i krótkim lotem, co doceniają szczególnie rodziny z dziećmi.

Lepiej kupić czy zorganizować?

Podróże zorganizowane to bezsprzecznie najbezpieczniejsza forma podróżowania, ponieważ organizator odpowiada za realizację wszystkich elementów wyjazdu. Jeśli doszłoby na przykład do odwołania lotu, biuro podróży musi zaoferować alternatywny transport albo zwrócić klientowi pieniądze. Przy samodzielnej rezerwacji poszczególnych usług w takim wypadku może okazać się, że dotarcie na miejsce w określonym terminie nie będzie możliwe, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością odwołania rezerwacji noclegu
i najprawdopodobniej stratą pieniędzy.

W ofercie Wakacje.pl znajduje się wiele wyjazdów niestandardowych, które tworzone są z połączenia pojedynczych usług turystycznych – lotu, zakwaterowania, a w zależności od kierunku, także transferu lub możliwości wynajęcia samochodu. To świetna alternatywa dla osób, które szukają nieco innych form wypoczynku, np. nastawionych na samodzielne odkrywanie okolicy.