Ostatnia deska ratunki dla Alitalii

archiwum Alitalii

Narodowy włoski przewoźnik Alitalia spodziewa się w poniedziałek zdobycia zgody akcjonariuszy na zastrzyk gotówki w wysokości 300 mln euro.

Ma to być deską ratunkową dla przeżywających wielkie trudności linii lotniczych. Podczas spotkania 22 akcjonariuszy Alitalii, mają oni głosować tę kwestię. Jest to ważne, po ostatniej kontrowersyjnej decyzji rządu włoskiego przekazania ok. 75 mln należących do państwowej poczty Poste Italiane na spłatę zadłużenia przewoźnika.
Zaangażowanie Poste Italiane już wywołało skargi Europejskiego Stowarzyszenia Niskokosztowych Linii Lotniczych (ELFAA), do którego należą: Ryanair, easyJet i Flybe. ELFAA utrzymuje, że inwestycja Poste Italiane jest oczywistym naruszeniem zasad pomocy państwa (wg. przepisów UE).
Pomoc finansowa jest także oczekiwana, by służyć restrukturyzacji bazy akcjonariuszy po tym, jak Air France-KLM odmówiły udziału w akcji ratowania Alitalii, które mają ponad 1 mld długów.
Przedstawiciele Air France-KLM powiedzieli, że nie dadzą więcej zastrzyków, chyba że zajdą duże zmiany strategii i konkretne działania. Obecnie jedynym ratunkiem mogą być ewentualne decyzje przede wszystkim bankowej grupy Intesa Sanpaolo (posiada około 23 proc. Alitalii), Poste Italiane (18 proc.) i Unicredit (11 proc)