Oryginalny samolot Douglas DC-3 w barwach KLM atrakcją parku rozrywki

Samolot Douglas w barwach KLM/fot. archiwum KLM

Pełnowymiarowy, zabytkowy samolot – ikona floty KLM z lat 30-tych, wkrótce stanie się turystyczną atrakcją w holenderskim parku rozrywki Madurodam.

„Latający Holender” ma być hołdem dla światowego lotnictwa i pamiątką obchodów 100-lecia najstarszej linii na świecie.

Pierwsze „loty testowe” startują w czerwcu tego roku

„Latający Holender” to nazwa nietypowej atrakcji turystycznej i gratka dla fanów awiacji, która pojawi się w czerwcu b.r. w rodzinnym parku rozrywki Madurodam w Holandii. Jest nim całkowicie odnowiony, oryginalny samolot Douglas DC-3, o wymiarach 18 metrów długości i 30 metrów szerokości, który stanowił chlubę floty KLM w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Niegdyś na pokładzie takiej maszyny można było odbyć niezapomnianą podróż z Amsterdamu do Indonezji (Dżakarta, dawniej Batawia), która trwała aż 6 dni. Od czerwca, ten sam samolot, który wyposażono zaawansowane technologicznie atrakcje na pokładzie, zabierze nas w podróże  wirtualne, zapewniając sugestywne wrażenie lotu.

Samolot największą atrakcją

Inwestycja warta 3,5 miliona euro, będzie największą – pod każdym względem – atrakcją w historii parku, który słynie z miniatur i w interaktywny sposób prezentuje całe Niderlandy w wersji „mini” .  Eksponat przybył częściowo drogą lądową i morską z Florydy do Hagi w październiku 2018 r., obecnie nadal trwa jego renowacja i transformacja w atrakcję turystyczną. Prace zajmą w sumie 18 miesięcy zanim ta skomplikowana zabawa powita pierwszych gości, ze względu na konieczność zaangażowania wielu specjalistów i rozwiązań szytych na miarę. Kultowy srebrny samolot jest jednym z ostatnich egzemplarzy tego typu  w Niderlandach.  Wybór imienia „Latający Holender” (Flying Dutchman) był oczywisty. KLM od zawsze podkreślał swoje holenderskie korzenie i ducha odkrywcy, a logo Flying Dutchman do dziś jest wymalowane na każdym samolocie tej linii.

Frank Houben, przedstawiciel zarządu KLM, powiedział: „Odwiedzający, którzy zajmą miejsca w pełnowymiarowym DC-3, doświadczą lotu w czasie i przestrzeni,  który będzie wykraczał poza zwykłe latanie. Chcemy, aby każdy poczuł pionierskiego ducha początków lotnictwa. Wizyta w zabytkowym samolocie, wyposażonym w najnowsze technologie to wyjątkowy i innowacyjny sposób na uczczenie 100-lecia KLM, który łączy przeszłość i przyszłość w wyjątkowe doświadczenie i zabawę.”

Douglas DC-3 – duma floty KLM

Samolot DC-3 został skonstruowany w latach 30. XX wieku przez Douglas Aircraft w Long Beach w Kaliforni na początku jako samolot wojskowy, po wojnie dostosowany do potrzeb lotnictwa cywilnego.  KLM był pierwszą europejską linią wykorzystującą DC-3. Samoloty tego typu stanowiły bardzo ważną część floty linii i były wykorzystywane w latach 30. i 40. ubiegłego wieku głównie na trasach europejskich, ale również na tak dalekim dystansie, jakim jest lot do Dżakarty w Indonezji (byłe kolonie Indie holenderskie). Warto wiedzieć, że w 1936 roku podróż DC3 z Amsterdamu do Dżakarty podczas regularnego rejsu KLM trwała 6 dni, a samolot mógł zabrać na pokład jedynie 11 pasażerów.  Ponieważ zasięg wynosił 2500 kilometrów, podczas tak długiej trasy wymagane było kilka śródlądowań. Maszyna latała z prędkością 260 km/h, na wysokości od 500 do 3500 metrów n.p.m.  Do 1947 roku wyprodukowano około 13 600 samolotów tego typu. W 2012 roku Douglas DC-3 o imieniu „Princes Amalia” w archiwalnym malowaniu KLM odwiedziła Warszawę, w ramach akcji promocyjnej linii.