Opole zaprasza na Festiwal Smaków

materiały prasowe

Już 26 sierpnia w Opolu odbędzie się coroczny Opolski Festiwal Smaków. Podczas wydarzenia oprócz koncertów będziemy mieli okazję zobaczyć pokaz tureckiej sztuki malowania na wodzie — Ebru.

Podczas wydarzenia oprócz koncertów, sprzedawcy będą mogli zaprezentować swoje produkty, a główną atrakcją festiwalu będzie tradycyjny konkurs dla mieszkańców.
Podczas wydarzenia swoją strefę przeznaczoną dla dzieci utworzy ITAKA. Animatorzy wraz z ambasadorem Scooby Doo przeniosą najmłodszych w świat wspaniałych zabaw. To właśnie w tej strefie odbędzie się pokaz sztuki Ebru.

Czym jest Ebru?
Ebru jest to turecka, licząca kilkaset lat sztuka malowania na wodzie. Tworzenie dzieł za pomocą tej techniki polega na odpowiednim nanoszeniu różnokolorowych farb na powierzchnię. Następnie dzięki specjalnym narzędziom z plamek farby wyczarowywane są przeróżne kształty, które utrwalane są na papierze lub kawałku materiału. Gdy wzór jest gotowy, delikatnie kładzie się na nim kartkę papieru, tak by obraz odbił się bez żadnych zniekształceń. Specyfiką tego rodzaju malarstwa jest niepowtarzalność — nie jest możliwe stworzenie dwóch takich samych wzorów, farba bowiem nieustannie porusza się w wodzie. To czyni sztukę Ebru jedyną w swoim rodzaju.