Okęcie wdraża system antydronowy. Od czerwca w otoczeniu lotniska ma być bezpieczniej

fot. D. Kłosiński

Polskie Porty Lotnicze S.A. zakończyły kolejny etap wprowadzania systemu wykrywającego aktywność bezzałogowych statków powietrznych na Lotnisku Chopina i w jego otoczeniu. W wyniku analiz rynkowych i współpracy z dostawcami, PPL wybrało polską firmę Advanced Protection Systems S.A. (APS). System działa przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych, zapewniając bezpieczeństwo na lotnisku.

Polskie Porty Lotnicze S.A. finalizują kolejny etap wdrożenia systemu wykrywającego aktywność bezzałogowych statków powietrznych na terenie Lotniska Chopina oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

„Rozwiązania antydronowe APS są łatwe w użyciu, montażu czy demontażu. Zaawansowane oprogramowanie systemu umożliwia rozpoznanie, czy zbliżający się obiekt to samolot, ptak, czy dron. Oprogramowanie umożliwia też wprowadzenie drona na tzw. białą listę, czyli wykaz urządzeń, które mają zgodę na wykonywanie lotów w określonej strefie. Co ważne, system zaopatrzony jest w tzw. jammer, czyli urządzenie do neutralizacji bezzałogowego statku powietrznego. System APS będzie działał na Lotnisku Chopina już w czerwcu” – wyjaśnia Anna Dermont, rzecznik PPL.

APS jest polską spółką z siedzibą w Gdyni. Rozwiązania firmy dotychczas znalazły odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy, Ukraina), na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz w Azji (Korea Płd., Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center