Oferta letnia wciąż tańsza niż przed rokiem

AG

Średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wykazała wzrost, tym razem o 14 złotych (poprzednio wzrosła o 5 złotych). Największe zwyżki wykazała Kreta o 46 złotych oraz Maroko o 31 złotych. Największe spadki cen zanotowano w Portugalii – o 37 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczytu sezonu czyli 1 – 8 sierpnia. W zestawieniach cen pozostają również wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia kwietnia, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w czwartym tygodniu marca średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wykazała wzrost, tym razem o 14 złotych (poprzednio wzrosła o 5 złotych). Największe zwyżki wykazała Kreta o 46 złotych oraz Maroko o 31 złotych. Największe spadki cen zanotowano w Portugalii – o 37 złotych. Nadal mamy cykliczne zmiany cen. Jeżeli biuro podnosi je znacząco w danym tygodniu to w następnym tygodniu je opuszcza i odwrotnie.
Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.
Średnie ceny wzrosły , ale na siedmiu głównych kierunkach są one po raz trzeci niższe od ich zeszłorocznych poziomów, a różnica wynosi około 35 złotych (poprzednio również 35 złotych). Powodem są relatywnie wyższe marcowe wzrosty cen w ubiegłym roku. Tańsze są Synaj i Egipskie Wybrzeże – o 135 i 125 złotych oraz Turecka Riviera i Turcja Egejska – o po około 50 złotych. Bułgaria i Wyspy kanaryjskie maja podobną cenę, a droższe są Tunezja o 10 złotych i Kreta o około 20 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: “Ceny wzrosły, ale są już nieco niższe od ubiegłorocznych, a w szczególności są nadal znacząco niższe aniżeli w okresie maj – czerwiec 2013 roku. Wydaje się więc, że jest to bardzo dobry okres na zakupy, ponieważ ich poziomy ciągle są jeszcze atrakcyjne. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 190 złotych (6,5 procenta), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 110 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 330 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj – ceny niższe o około 9,5 procenta, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o około 4,5 procenta.”

Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 07.04 – 20.04.2014 spadła w ostatnim tygodniu o około 55 złotych. Najwyższe spadki cen lastów ponownie odnotowano w wyjazdach do Maroka – o 210 złotych. Duże spadki wykazały też wyjazdy na Synaj – o 145 złotych, a wzrosty wystąpiły w przypadkach imprez do Tunezji – o około 50 złotych.
Marzec wnosi duże zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na bieżące zmiany cen nakładają się ich ubiegłoroczne zwyżki. Niższe ceny oferują obecnie Wezyr – o 185 złotych, a także Exim Tours – o 80 złotych. Niższe średnie ceny mają też Neckermann i Sun & Fun – po około 40 złotych. Droższe są TUI, Itaka i Grecos – po około 50 złotych, a jeszcze wyższy poziom ma Rainbow Tours/BeeFree – o 80 złotych. Szczególnym przypadkiem jest Alfa Star, gdzie średnie ceny spadły aż o 320 złotych, ale przed rokiem na wielu kierunkach były one nienaturalnie wysokie. W przypadku Wezyra sporo niższe ceny ofert mogą mieć związek z obniżką popytu ze strony Rosjan (w ramach OTI Holding).

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: “Obserwowaną przez wiele tygodni dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym zastąpiła ostatnio ujemna – wskazuje i komentuje: Ponieważ złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych, może to oznaczać, że obecnie realizowane marże nie są już wyższe od osiąganych w zeszłym sezonie. Nie oznacza to jeszcze obniżenia zyskowności biur podróży, ale jeżeli po majówce ceny imprez nie pójdą znacząco w górę, będzie to oznaczać znacznie niższe marże niż przed rokiem, a więc pogorszenie kondycji finansowej biur podróży. “