Od 1 maja warszawski transport turystyczny, w tym kolej wąskotorowa

MM

Od 1 maja rozpocznie się sezon Warszawskich Linii Turystycznych na wodzie, drogach i torach. Do dyspozycji będą bezpłatne promy, statek do Serocka, linie T i 100. Pojawią się również nowości. Ruszy kolejka wąskotorowa oraz obsługiwane młodszymi zabytkami linie 36 i 400.

Warszawskie Linie Turystyczne to transport wodny, kolejowy i autobusowy – dodatkowe połączenia, statek i bezpłatne promy. Poniżej zamieszczamy dokładny rozkład jazdy, dostępny też na stronie Warszawa.pl.

Cztery bezpłatne promy jak co roku połączą ze sobą oba brzegi Wisły. Po rzece pływać będą:

Słonka, z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępą
(21 osób, możliwość przewozu rowerów);
Pliszka, z okolic mostu Poniatowskiego na lewym brzegu do plaży Poniatówka
(21 osób, możliwość przewozu rowerów);
Wilga z okolic Multimedialnego Parku Fontann do plaży Rusałka
(40 osób, możliwość przewozu rowerów);
Turkawka” z Nowodworów do Łomianek
(21 osób, możliwość przewozu rowerów).

Do 30 czerwca oraz 2 maja i 21 czerwca, a także we wrześniu (do 15 IX) promy będą pływały w soboty, niedziele i dni świąteczne. W lipcu i sierpniu codziennie.

Na Wisłę wypłynie również Zefir.

Statek do Serocka w maju i czerwcu będzie pływał w soboty, niedziele i święta (dodatkowo 2 maja i 21 czerwca), w lipcu i sierpniu w piątki, soboty i niedziele (dodatkowo 15 sierpnia), a we wrześniu (do 15 września ) w soboty i niedziele. Rejsy rozpoczynają się o godz. 9.00 przy bulwarze Jana Karskiego (Podzamcze), a jego uczestnicy dotrą do Serocka około godz. 12.30. Po dwugodzinnej przerwie (o godz. 14.30) wyruszą w drogę powrotną. Około godz. 18.00 statek przycumuje w Warszawie.

W przypadku niskiego stanu wody w Wiśle, rejs rozpocznie się na przystani na Żeraniu, a pasażerów z Podzamcza podwiezie bezpłatny autobus.

Bilety można kupić w wybranych dniach i godzinach Punkcie Obsługi Pasażerów przy stacji metra Dworzec Wileński oraz on-line na stronie: www.bilety24.pl.
Bilet normalny na rejs kosztuje 36 zł, a ulgowy 18 zł.
Bezpłatnie w wycieczce mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 70 rok życia oraz dzieci do ukończenia 7 lat.

Na pokład „Zefira” wejść może 120 pasażerów.

W tym roku na warszawskie ulice powróci również linia 400.

Ikarusy będą kursowały na linii 400 od 1 maja do 15 września w soboty, niedziele i dni świąteczne trasą:

Powązki
– Cm. Wojskowy – Powązkowska – Okopowa – Anielewicza – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa (powrót: Moliera) – pl. Piłsudskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda (powrót: Szpitalna – Mazowiecka) – Krucza – Al. Jerozolimskie – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Drewny – Przekorna –
Powsin – Park Kultury.

Na trasę oprócz zabytkowych ikarusów wyjadą również autobusy niskopodłogowe. Szczegóły związane z kursowaniem linii 400 można znaleźć na stronie ZTM.

Linia turystyczna 100 

W tym roku na linii 100 również będą kursować zabytkowe Jelcze – ogórki oraz Berliet.

Od 22 czerwca do 15 września, w soboty, niedziele i święta, autobusy przejadą trasę:

pl. Zamkowy
– Podwale – pl. Krasińskich – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – Wybrzeże Szczecińskie – most Józefa Poniatowskiego – Al. Ujazdowskie – pl. Unii Lubelskiej – Koszykowa – Towarowa – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Senatorska –
pl. Zamkowy.

W autobusach kursujących na linii 100 honorowane są wszystkie rodzaje biletów ZTM.

Specjalne linie autobusowe

Oprócz linii turystycznych, letnie poruszanie się po stolicy i poza nią ułatwią specjalne sezonowe linie autobusowe.

Wraz z początkiem sezonu wyścigów konnych uruchomiona została linia 300. 

Podobnie jak w latach ubiegłych w dni zawodów dowiezie ona warszawiaków ze stacji metra Wilanowska, ulicą Puławską bezpośrednio na Tor Służewiec. Autobusy będą kursować w wybrane dni.

W środę, 1 maja, na ulice wróci również linia 385.

Podobnie jak w latach ubiegłych autobusy będą kursowały w noce z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i niedzielne wieczory. Połączy plac Wilsona, Wisłostradą (wzdłuż nadwiślańskich bulwarów) i Trasą Łazienkowską z placem Konstytucji.

Dzięki niej będzie można wieczorami dojechać nad Wisłę, ale też sprawnie dostać się do stacji pierwszej i drugiej linii metra.

Po zimowej przerwie jeżdżą również autobusy linii 800.

We wszystkie soboty, niedziele i święta oraz 2 maja, 21 czerwca i 16 sierpnia łączą stację metra Młociny z muzeum w Palmirach.

Dzięki linii można wybrać się do miejsc związanych z tragiczną historią II wojny światowej, ale też do Puszczy Kampinoskiej.

Na torach pojawią się “parówki” i „akwaria”, które będą kursowały na linii tramwajowej 36. 

Młodsze zabytki tramwajowe będą wyruszały z placu Narutowicza i ulicami Filtrową, Marszałkowską i J. Słowackiego, dojadą do Metra Marymont. Będzie się nimi można przejechać we wszystkie weekendy od 1 maja do 15 września.

Z kolei zabytkowe tramwaje linii T będą kursowały w soboty, niedziele i święta od 22 czerwca do 15 września, na trasie:

pl. Narutowicza – Grójecka – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Towarowa – Grójecka –
pl. Narutowicza.

Kolejka Wąskotorowa

Wyjątkowa atrakcja szynowa czeka również pod Warszawą. W tym roku do oferty Warszawskich Linii Turystycznych dołącza Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa.

Zabytkowy pociąg, kursujący po torach o rozstawie torów 1000 mm, wyruszy 1 maja i potem w każdą sobotę, wczesnym popołudniem ze stacji w Piasecznie przez Zalesie Dolne, Głosków i Runów dotrze do Złotokłosu.

W drodze powrotnej w Runowie jest postój na piknik. Cała wycieczka trwa około czterech godzin.

Dodatkową atrakcją jest także specjalna, zabytkowa linia autobusowa 51, która dowiezie podróżnych do Piaseczna.

Zabytkowe autobusy, oznaczone jak dawna linia trolejbusowa, będą przewozić pasażerów z centrum Warszawy (przystanek Centrum 03 przy ul. Marszałkowskiej), z przystankiem przy stacji metra Wilanowska (przystanek Metro Wilanowska 01 przy ul. Puławskiej), do stacji kolejowej w Piasecznie.

Bilet normalny na przejazd kolejką i autobusem kosztuje 35 zł (przejazd tylko kolejką – 30 zł); bilet normalny dla osób posiadających Kartę Warszawiaka lub Kartę Dużej Rodziny na przejazd kolejką i autobusem – 30 zł (przejazd tylko kolejką – 25 zł). Linie będą kursować we wszystkie soboty od 4 V do 28 IX oraz dodatkowo 1 V.