Nowy tani przewoźnik na trasach atlantyckich

archiuwm portu lotniczego  Calgary

Linie lotnicze WestJet (istniejące od 1996 roku) z siedzibą w kanadyjskim Calgary, szykują sieć tanich połączeń między Ameryką Północną a Irlandią (gdzie główną siedzibę ma Ryanair).

Samoloty WestJet latać będą między lotniskami w Dublinie i St John’s w Nowej Funlandii. Będzie to najszybsze połączenie między obydwoma kontynentami. Już latem nowa linia zaproponuje najtańsze połączenia między Europą i Ameryką Północna. Badania przeprowadzone na zlecenie formy wskazują, że blisko 40 proc. pasażerów latających na trasie transatlantyckiej będzie zainteresowanych nową propozycją. Do tej pory latem bilety na trasie z Dublina do St John’s kosztowały ok 550 funtów brytyjskich.
Douglas McNeill, analityk lotnictwa powiedział: „Tanie loty przez Atlatyk mają niechlubna historię, ale być może WestJet się uda. Jeśli tak się stanie, będzie to miało daleko idące konsekwencje dla konkurencji”.
Pierwszą próbę tanich lotów transatlantyckich podjęto w roku 1977 – firma Freddie Laker Skytrain. Cztery lata później, wśród oskarżeń przez linie konkurencyjne, firma zrezygnowała. Kolejne próby podejmowane przez Zoom i Ryanair również się nie powiodły.
Latem przyszłego roku skandynawskie tanie linie lotnicze Norwegian, rozpoczną loty z Gatwick do Nowego Jorku, na Florydę i do Los Angeles.
Brie Ogle, rzeczniczka WestJet, powiedziała: „Pierwsze bilety na przyszłe loty sprzedały się prawie natychmiast. Cieszymy się z popularności trasy. Więcej niż jeden na pięciu Kanadyjczyków ma irlandzkich przodków i wierzymy, że odwiedzanie krewnych i stron rodzinnych będzie teraz łatwiejsze dzięki naszej firmie”.
O’Leary, prezes Ryanair’a skomentował: „Kanada nie jest naprawdę częścią naszej strategii biznesowej. Myślę, że znajdzie się dużo więcej ludzi, którzy chcą latać ze Stansted do Osijeku w Chorwacji i Podgoricy, Czarnogóry niż do St John’s w Nowej Fundlandii”.