Nowy symbol Grazu – Kunsthaus

fot. AG

Jeszcze do niedawna symbolem architektonicznym austriackiego Grazu była Wieża Zegarowa na Wzgórzu Zamkowym. W ostatnich latach najbardziej rozpoznawalnym przez turystów budynkiem jest futurystyczny gmach galerii sztuki – Kunsthaus.

Budynek mieszczący galerie sztuki nowoczesnej sam w sobie jest dziełem sztuki.
Zaprojektowali go architekci z Londynu – Peter Cook oraz Colin Fournier. Mieszkańcy a także turyści nazywają ten budynek „przyjaznym kosmitą”, chociaż niektórym przypomina również leżące serce a także… krowie wymiona. Te ostatnie to okna-świetliki rozświetlające ostatnią kondygnację galerii.

fot. AG

Wykonany z polimerowych płyt budynek przypomina niebieską bańkę przyssaną do gruntu niedaleko rzeki Mur (naprzeciwko starówki). To kolejny obiekt w mieście zbudowany z okazji nadania Grazowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2003 roku.

Stawiając budynek wykonano najpierw szkielet z metalowy osadzony na kolumnach z betonu. Całość pokryto folią izolacyjną i płytami polimerowymi. Na fasadzie umieszczono 925 lamp fluorescencyjnych lamp. Z półtora tysiąca paneli zewnętrznych każdy ma odrębny kształt.

fot. AG

Wnętrza są przestronne, prezentowane są w nich dzieła wykonane po 1960 roku. I jak to bywa ze sztuką tzw. nowoczesną – obrazy, instalacje, rzeźby jednych zachwycają, u innych – nie wzbudzają większego zainteresowania i zrozumienia.
Wspomniane świetliki skierowane są ku górze. Z wyjątkiem jednego, ustawionego tak, by można było przez niego patrzeć na Wzgórze Zamkowe.

fot. AG

Na parterze, oprócz kasy i informacji, znajduje się duży sklep-księgarnia z książkami o sztuce oraz gadżetami nawiązującymi do Kunsthaus i prezentowanych w nim eksponatów.
Ciekawostką jest, że galeria została dobudowana do tzw. Eiseners Haus z 1847 roku, którego autorem był Josef Benedict Withalm. I ten budynek w swoich czasach uważany była za awangardowy i nowoczesny – jest obecnie najstarszą w Europie konstrukcję żeliwną.

fot. AG

https://www.museum-joanneum.at/kunsthaus-graz

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Wino pośrodku rzeki w Grazu