Wino pośrodku rzeki w Grazu

fot. AG

Na środku nurtu rzeki Mur przepływającej przez miasto Graz wystaje obiekt szklano-metalowy przypominający wielką muszlę lub zwodowany statek UFO. To sztuczna wyspa zbudowana w 2003 roku, jedna z atrakcji stolicy Styrii. Wino w takich okolicznościach smakuje szczególnie smacznie.

Wyspa zaprojektowana przez pochodzącego z Nowego Jorku architekta krajobrazu Vito Hannibala Acconciego, jest jednocześnie nowoczesną kładką łączącą oba brzegi rzeki. „Murinsel” (wyspa na rzece) powstała z okazji pełnienie przez Graz funkcji Europejskiej Stolicy Kultury.

fot. AG

Wyspa jest zamontowana na pontonach a konstrukcja z rur ze stali nierdzewnej łączonych w trójkątne panele tworzy 171 tonową platformę, która przymocowana do pala wbitego w dno rzeki. Dzięki takiemu rozwiązaniu przebywający na wyspie nie zauważają różnic poziomu rzeki.
Wsypa jest długa na 46,6 metra i szeroka na 16,6 m. Z dwóch brzegów rzeki można się na nią dostać wąskimi kładkami.

fot. AG

Wewnątrz mieści się kawiarnia Insel Cafe – podają tutaj między innymi doskonałe styryjskie wina. Na pierwszym piętrze znajduje się mały sklepik z gadżetami. Na drugiej połowie wyspy urządzono odkryty amfiteatr (z barkiem). Tutaj odbywają się przedstawienia i pokazy filmowe (latem 2022 byłą to zarówno klasyka filmowa, jak i najnowsze przeboje kina światowego). W sumie na wyspie może przebywać jednocześnie 350 osób.

fot. AG

Latem to ulubione miejsce mieszkańców Grazu spotykających się we wspomnianym amfiteatrze lub w przytulanej kawiarence tuż nad taflą wody. Za szybą widać pobliski brzeg porośnięty krzewami drzewami, wyżej – czerwone dachówki domów i kościołów, jeszcze wyżej – wzgórze zamkowe a nad nami – niebo. Delikatny szum rzeki, schłodzone wino – kolejne miejsce w Grazu warte odwiedzin.

www.inselindermur.at

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Wzgórze z widokiem na Graz