Nowości na Swarzędzkim Szlaku Meblowym

Bogatszy szlak meblarski
Odsłonięcie pomnika stolarza/fot. archiwum PLOT

Figura stolarza i tablice edukacyjne to nowe atrakcje Swarzędzkiego Szlaku Meblowego. Od 11 września trasę można zwiedzać, korzystając z nowej gry turystycznej „O swarzędzkich meblach”.

Swarzędzki Szlak Meblowy powstał jako efekt współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, powiedział: „Stolarskie tradycje to istotny element tożsamości miasta. Od 2019 roku promujemy je pod marką Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który teraz zyskał nowe oblicze.”

Symbolem zmian jest nowa rzeźba, która stanęła na starcie szlaku, obok Pawilonu Meblowego Stolarzy Swarzędzkich. Rzeźba przedstawia stolarza z nieodłącznym atrybutem – heblem – w ręce. Planowane jest ustawienie kolejnych figur w innych punktach miasta.

W pejzażu Swarzędza pojawiły się też charakterystyczne, czarne tablice edukacyjne. Plansze, opowiadające dzieje miejscowych rzemieślników oraz fabrykantów, ale i historię Swarzędza, zamontowano w najciekawszych miejscach szlaku.

Na tablicach znalazły się ciekawostki, mapki oraz zagadki dla najmłodszych. Nie zabrakło też kodów QR, które odsyłają do strony internetowej szlaku, gdzie można poznać więcej stolarskich tajemnic miasta. Tablice oznaczono nowym logotypem szlaku, przedstawiającym wędrujące krzesło. Cały czas można również skorzystać z cyklicznych wycieczek po szlaku z przewodnikiem. Najbliższa została zaplanowana na 9 października.

Ekspozycja stolarska Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki/fot. Jakub Pindych/PLOT

Alternatywną metodą zwiedzania szlaku jest nowa gra turystyczna – quest „O swarzędzkich meblach”, przygotowana we współpracy z Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w ramach serii Wielkopolskie Questy. Rozwiązując quest można wziąć udział w zabawie Na tropie skarbów, proponowanej przez Powiat Poznański.

Aleksandra Warczyńska, autorka gry, podkreśliła: „Czeka nas radosna, pełna przygód, niezbyt długa wyprawa. Zabawa polega na przemieszczaniu się po mieście zgodnie z rymowanymi wskazówkami, a jej finałem jest odnalezienie symbolicznego skarbu.”

Karty gry dostępne są nieodpłatnie na stronie www.regionwielkopolska.pl oraz w Pawilonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich (początek trasy), w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz oraz w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, gdzie można też zaopatrzyć się w unikatowe skarpetki ze specjalnym, meblowym wzorem.

Izabela Paprzycka z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, dodała: „Wiele osób kojarzy Swarzędz z meblami, ale kto wie, dlaczego najsłynniejszy swarzędzki stolarz strzelił sobie w stopę, do czego przydaje się jadalka, kista i szajba albo gdzie można było „wygrać mebelki i do kuchni sprzęt wielki”? Spacer Swarzędzkim Szlakiem Meblowym to idealna okazja, by poznać te i wiele innych tajemnic Swarzędza – miasta stolarzy.”

www.szlakmeblowy.swarzedz.pl