Nowe badanie: jak Polacy zareagowali na wieść o kwarantannie dla powracających spoza UE?

W ostatni weekend czerwca, tuż po decyzji o wprowadzeniu rozporządzenia z dnia 23.06.2021 roku, które zmieniło przepisy dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej, firma Openfield przeprowadziła badanie dotyczące wpływu rozporządzenia na decyzje wyjazdowe Polaków.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 44 proc. badanych chce wyjechać na wakacje, ale nie ma jeszcze sprecyzowanych planów i czeka z rezerwacją na czas bezpośrednio przed urlopem. Jak dotąd wyjazd krajowy zaplanowało 70 proc. badanych, wyjazd zagraniczny w obrębie UE – 17 proc. respondentów, a wyjazd zagraniczny poza UE – 6 proc. badanych. 5 proc. ankietowanych nie jest jeszcze zdecydowanych.

78 proc. badanych słyszało o wprowadzonym rozporządzeniu. Dla 60 proc. respondentów decyzja nie ma wpływu na planu wakacyjne z kolei dla 17 proc. decyzja wpływa na zaplanowane wakacje.

Taki stan rzeczy wynika z faktu, że większość Polaków planuje urlop w kraju.

Zmieniające się otoczenie i dynamiczna sytuacja sprawiają, że 38 proc. badanych planuje lub ma już wykupione dodatkowe ubezpieczenie obejmujące ryzyka wynikające z epidemii COVID-19. 39 proc. badanych ufa, że dostępne produkty ubezpieczeniowe gwarantują bezpieczne wakacje w obecnej sytuacji epidemiologicznej, z kolei dla 27 proc. badanych takie produkty nie dają gwarancji bezpieczeństwa.

Badanie przeprowadzono w dniach 26-27 czerwca 2021 roku na losowej próbie 292 Polaków.

Poprawiono rozporządzenie w sprawie kwarantanny