Nowa stacja rowerowa Bike & Ride w Wiedniu

materiały prasowe

Na zlecenie miasta przy samej stacji Wien Hauptbahnhof otwarto pod koniec marca nową stację rowerową. Stacja dysponuje 760 zadaszonymi i strzeżonymi stojakami rowerowymi, wypożyczalnią rowerów oraz warsztatem rowerowym. Ofertę uzupełnia sklep z częściami i akcesoriami rowerowymi oraz punkt informacyjny, gdzie przybywający do Wiednia od razu uzyskają informacje o infrastrukturze i jeździe rowerem po mieście.
W trzech zamkniętych obszarach parkowania można zaparkować rowery nawet na stojakach piętrowych, ale przy tym pomogą pracownicy stacji. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku od 5.30 – 20.30, w weekendy i święta od 6.00 – 20.00. Jednak dzięki elektronicznym kartom wejścia można rower odstawić bądź odebrać praktycznie o każdej porze.
Za parkowanie roweru do 24 h, zapłacimy 0,70 euro, za abonament miesięczny 7 euro, a za abonament roczny 70 euro.

Wiceburmistrz Wiednia, Maria Vassilakou, podkreśliła: „Nowa stacja rowerowa to nie tylko garaż dla rowerów, ale miejsce gdzie spotykają się projekty komunikacyjno-transportowe oraz odpowiedzialność społeczna. Dla rowerzystów powstała ważna infrastruktura, która stworzyła też nowe miejsca pracy.”

Stacja zarządzana jest bowiem przez firmę Trendwerk, a jej pracownicy to byłe osoby bezrobotne lub osoby przyuczające się do zawodu. Projekt w swoim założeniu ma wymiar socjalny i ma zapewnić możliwość wejścia lub powrotu na rynek pracy jak również stabilność finansową.
Projekt ten ma ułatwić kombinację podróży pociągiem i rowerem. Korzystać z takiego rozwiązania mają jeżdżący rowerami wiedeńczycy, ale też dojeżdżający do pracy koleją mieszkańcy okolic oraz turyści. Przesiadka z transportu publicznego na dwa kółka ma być odtąd łatwa i wygodna.
www.dieradstation.cc