Nowa kolej linowa w Jasnej nagrodzona w konkursie Budowa Roku 2022

fot. materiały prasowe TMR

Kolej linowa łącząca stację Biela Púť z Priehybą to nowość ośrodka narciarskiego w Jasnej, która została otwarta w sezonie zimowym 2022/23. Obiekt zwyciężył w 28. edycji konkursu Budowa Roku 2022 otrzymując nagrodę publiczności oraz nagrodę za wyjątkowe i postępowe rozwiązanie projektowe.

Jury spośród nadesłanych projektów wybrało do finałowej części konkursu 16 budynków z całej Słowacji. Budynek nowej kolei linowej w Jasnej zdobył dwie nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrodę za wyjątkowe i postępowe rozwiązanie projektowe.

„Z jednej strony po wielu latach Jasna wreszcie doczekała się kolejki linowej, która stworzyła po północnej stronie bezpośrednie połączenie na Chopok, z drugiej strony pokazaliśmy, że ośrodek o międzynarodowych parametrach zasługuje na inne, wyjątkowe podejście nawet przy budowie tak powszechnej rzeczy jaką jest kolejka linowa. Świetnie, że została doceniona nie tylko przez publiczność, ale także przez ekspertów” – skomentował Igor Rattaj, prezes zarządu TMR.

Jury wybór uzasadniło oryginalną koncepcją stworzenia unikalnej i nieregularnej konstrukcji inżynierskiej w wymagającym środowisku górskim z ograniczonymi możliwościami dostępu oraz precyzyjny sposób rozwiązania szczegółów technicznych. Inwestycja o wartości ponad 17 mln euro przyspieszyła i uprościła transport na Chopok jednocześnie umożliwiając dostęp osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi.

28. edycja ogólnokrajowego publicznego konkursu Budowa Roku 2022 została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Słowackiej Architektury i Budownictwa – ABF Slovakia we współpracy z Ministerstwem Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej oraz innymi partnerami z branży.

Na Łomnickiej Przełęczy odbędzie się próba pobicia 44-letniego narciarskiego rekordu prędkości