Nocowanie.pl: Polacy wydają więcej mimo stabilizacji cen

Bałtyk fot. materiały prasowe Nocowanie.pl

W rozpoczynające się wakacje 2023 urlop poza domem planuje spędzić 65 proc. Polaków. Po zeszłorocznym wzroście, ceny noclegów w Polsce ustabilizowały się i są o niespełna 4 proc. wyższe niż w zeszłym roku, a wartość dokonywanych rezerwacji jest o 24 proc. wyższa – wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl.

Jak podaje Polska Organizacja Turystyczna, wakacyjny wypoczynek poza domem planuje 65 proc. Polaków. To o 5 proc. mniej niż w zeszłym roku, jak wynika z danych Nocowanie.pl.

„Liczba tegorocznych rezerwacji stanowi już 35 proc. wszystkich dokonanych w lipcu i sierpniu zeszłego roku. To pozwala być dobrej myśli, tym bardziej, że od kilku sezonów decyzję o wyborze noclegu Polscy turyści podejmują najczęściej w ostatniej chwili, więc jest szansa na powtórzenie zeszłorocznych, dobrych wyników” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl.

„Powody do optymizmu mają też właściciele obiektów noclegowych, bo choć nadal wypoczywamy krótko, to jednak średnia długość rezerwacji wzrosła względem zeszłego roku o prawie 20 proc., co sprawiło, że średnia wartość dokonywanych rezerwacji jest wyższa o 24 proc. względem zeszłorocznej” – dodaje Tomasz Zaniewski.

Z kolei dla planujących wakacyjne wyjazdy w kraju dobra wiadomość jest taka, że wzrost cen wreszcie wyhamował, po gwałtownym skoku w zeszłym sezonie, gdy rynek odpowiedział na inflację. W tej chwili średnia cena za noc jest wyższa o niecałe 4 proc. w przeliczeniu na osobę i kształtuje się na poziomie 118 zł.

Jak wynika z ankiety serwisu Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród 2 tys. turystów, Polacy są przygotowani na takie wydatki. Na wakacyjny wyjazd do 200 zł za osobę za noc chce przeznaczyć 34 proc. planujących wyjazdy rodzinne i 28 proc. osób zamierzających wyjechać tylko we dwoje. Blisko połowa – 49 proc. par i 44 proc. rodzin chce zamknąć wydatek na nocleg w kwocie do 100 zł za osobę za noc.

Chociaż na liście najbardziej popularnych w okresie letnim miejscowości nadal niepodzielnie króluje Zakopane, to nie góry wybierzemy w tym roku najczęściej. Nad Bałtyk wybiera się 64 proc. podróżujących z dziećmi i 55 proc. urlopujących w parach. Jak pokazują najnowsze długoterminowe prognozy pogody będą mogli cieszyć się słońcem i upalnymi dniami na plaży. W województwie pomorskim wybór turystów pada najczęściej na Jastrzębią Górę, Gdańsk, Władysławowo, Łebę i Ustkę. W zachodniopomorskim największego ruchu trzeba spodziewać się w Świnoujściu i Kołobrzegu. Z kolei górskie wędrówki przewiduje 31 proc. rodzin i co trzecia para, a co dziesiąty ankietowany wybiera się na Mazury.

„Trwa też moda na krótkie miejskie weekendowe wypady. Właśnie za sprawą city breaków na liście najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków znalazły się Kraków, Gdańsk, Wrocław. Trend ten wpisuje się w generalną tendencję do skracania wyjazdów, ale wyjeżdżania częściej. Wśród planujących wypoczynek we dwójkę dwutygodniowe wakacje ma w planach tylko 8 proc. par i 7 proc. Rodzin” – podkreśla Zaniewski.

Nocowanie.pl: polska branża turystyczna jest coraz bardziej eko

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center