Nocowanie.pl: polska branża turystyczna jest coraz bardziej eko

fot. materiały prasowe

Ankieta przeprowadzona przez serwis Nocowanie.pl wśród właścicieli obiektów noclegowych pokazuje, że polska branża turystyczna staje się coraz bardziej ekologiczna i umożliwia turystom łatwiejszy dostęp do wakacji neutralnych dla klimatu. Najczęściej wprowadzane zostają ekologiczne rozwiązania, takie jak kompostowanie resztek ze szwedzkiego stołu, instalowanie perlatorów w kranach, wykorzystywanie beczek na deszczówkę oraz eliminowanie plastikowych słomek.

Polacy chcą żyć ekologicznie. Przynajmniej tak zadeklarowali w zeszłorocznym raporcie „Klimat tworzą ludzie” Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Co trzeci badany podkreślał, że stara się być eko nie tylko w domu, ale i na wakacjach. Serwis Nocowanie.pl postanowił sprawdzić, na ile rodzima branża turystyczna ułatwia wypoczywanie przyjazne dla klimatu.

Dobra energia na wakacje

Z ankiety, w której udział wzięło 600 właścicieli obiektów noclegowych, wynika, że 95 proc. z nich uważa wprowadzanie rozwiązań proekologicznych w obiektach turystycznych za ważne dla środowiska. W jaki sposób swoje słowa przekuwają w czyny? 97 proc. z nich umożliwia turystom segregowanie śmieci, 80 proc. wyposaża obiekty w energooszczędne źródła światła, a 68 proc. w energooszczędny sprzęt AGD.

„To względnie proste rozwiązania, niewymagające większych inwestycji, podobnie jak zachęcenie gości do dłuższego korzystania z ręczników czy pościeli w celu ograniczenia częstotliwości prania, stosowanie perlatorów w kranach czy zbieranie deszczówki” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółki Nocowanie.pl.

„Widzimy jednak, że branża gotowa jest też do większego wysiłku. Właściciele inwestują w nowoczesne piece do ogrzewania, pompy ciepła, ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków czy fotowoltaikę. Wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania obiektu zadeklarował już co piąty ankietowany. To korzyść dla środowiska, ale też źródło oszczędności w obliczu rosnących kosztów prowadzenia biznesu” – dodaje Tomasz Zaniewski.

Mniej odpadów, więcej bio

Zielone wakacje to także mniej plastiku. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród obiektów noclegowych pokazują, że aż trzy czwarte z nich zrezygnowało z plastikowych naczyń, słomek i sztućców, a co czwarty oferuje swoim gościom filtrowaną wodę zamiast butelkowanej. Hotelarze zamieniają plastikowe worki na śmieci na te wykonane z materiałów poddanych recyklingowi, a produkty higieniczne i kosmetyczne umieszczają w podajnikach. Ponadto, aż 69 proc. ankietowanych sięga już po organiczne kosmetyki i środki czystości.

Dbamy również o unikanie marnowania żywności. Nadwyżki są przekazywane potrzebującym, a resztki trafiają do kompostownika. Jednym ze sposobów oszczędzania żywności jest rezygnacja ze szwedzkiego stołu na rzecz podawania gotowych porcji dla gości. Wzrasta także znaczenie lokalności. Gospodarze obiektów noclegowych coraz częściej współpracują z lokalnymi dostawcami (29 proc.) i preferują sezonowe produkty (21 proc.), a nawet oferują produkty z własnych gospodarstw (12 proc.).

Nocowanie.pl: w czerwcowy długi weekend Polacy stawiają na krótsze i bliższe podróże

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center