Noclegowo.pl: w długi weekend sierpniowy Polacy pojadą na cztery dni z dziećmi

Plaża i molo w Międzyzdrojach
Plaża i molo w Międzyzdrojach / fot. MM

Portal Noclegowo.pl podał dane dotyczące rezerwacji pobytów w kraju na długi weekend sierpniowy. W tym terminie Polacy wybierają się na krótsze wypady, przede wszystkim nad Bałtyk. Dominują wyjazdy z dziećmi.

Wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdów w sierpniowy długi weekend w 2023 roku wymienić można Trójmiasto, Zakopane, Świnoujście, Kołobrzeg czy Kraków.  “60 proc. miejsc jest już sprzedanych, reszta najprawdopodobniej zostanie zarezerwowana na ostatnią chwilę, jesteśmy zadowoleni” – komentuje Pan Wojciech, właściciel obiektu Końska Dolina, położonego w Beskidzie Niskim.

Według danych portalu Noclegowo.pl w okresie długiego weekendu Polacy preferują krótkie pobyty. Prawie 60 proc. wyjazdów trwać będzie do 4 dni. 13 proc. urlopowiczów wybiera dłuższy wypoczynek w połączeniu z przedłużonym weekendem. 43 proc. podróżuje z dziećmi, a 7 proc. – w pojedynkę. Dane pokazują, że Polacy na wyjazdy w weekend sierpniowy przeznaczą średnio 1200 zł.

O miejsca w popularnych kurortach może być trudno

“W ubiegłym roku, kiedy to 15 sierpnia przypadał w poniedziałek, zatem był naturalnym przedłużeniem długiego weekendu, z rodzimej bazy noclegowej w trakcie drugiej połowy wakacji skorzystało 4 162 095 gości, z czego 3 482 185 stanowili turyści krajowi. Na pewno pozytywnym sygnałem ze strony branży turystycznej są informacje dotyczące udanego długiego weekendu w czerwcu. W przypadku weekendu sierpniowego z bazy turystycznej korzystać będą nie tylko ci, którzy aktualnie przebywają na wakacjach, ale również osoby planujące wyłącznie krótszy urlop, zatem o miejsca w wielu popularnych lokalizacjach może być trudno” – komentuje prezes POT, Rafał Szmytke.

Również nasi zagraniczni sąsiedzi decydują się spędzać wolne dni w naszym kraju. “Aktualnie obserwujemy ogromne zainteresowanie przyjazdami do Polski ze strony Czechów, Niemców, Słowaków czy Litwinów, co daje nadzieję na znakomity wynik podsumowujący tegoroczne wakacje” – mówi prezes POT.

Pogoda ma sprzyjać decyzjom na ostatnią chwilę

Najwięcej Polaków decyduje się na wypoczynek w sierpniu. Według długoterminowych prognoz sierpień upłynie pod znakiem temperatur przewyższających normę na przestrzeni ostatnich 30 lat. Długi weekend zapowiada się słonecznie, a termometry wskazywać będą między 24 a 26 C. To może mieć wpływ na decyzje tych, którzy planują wyjazd last minute w zależności od warunków atmosferycznych. Jednak sporo turystów poszukuje noclegów z dodatkowymi udogodnieniami, na wypadek deszczu lub chłodniejszych dni.

“Dużo osób szuka noclegu z pełnym wyżywieniem, basenem czy innymi udogodnieniami, w razie ewentualnej złej pogody” – komentuje Pani Beata, właścicielka domku letniskowego na Kaszubach.