Noc kultury na Litwie

20 czerwca odbędzie się w Wilnie kolejna Noc Kultury (Tebunie Naktis). Noc z 20 na 21 czerwca zapowiada wyjątkowo się barwnie i ciekawie. Oficjalnie impreza ma się rozpocząć o godz. 18, zaś zakończyć o 2 w nocy.

W tym roku będzie to już 8 edycja nocnego festiwalu, w którym zazwyczaj bierze udział co 5 mieszkaniec Wilna. Mer Wilna Arturas Zuokas nadmienił, że obchodzona od 2007 r.
Tegoroczne obchody zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Specjalne programy opracowano tak, aby mogły wziąć w nich udział całe rodziny, np. w powstałej na tę okazję Strefie Rodzin w Ogrodzie Bernardyńskim. Rodziny będą mogły tam wspólnie uczestniczyć w zabawach, konkursach i grach.

Rok 2014 został ogłoszony rokiem teatru, tak więc wiele wydarzeń Nocy będzie związanych z Melpomeną. Wraz z aktorami litewskich teatrów, można będzie uczestniczyć np. w spektaklu-wycieczce po mieście w poszukiwaniu Don Kichota.
W Nocy Kultury będzie można oglądać i słuchać ponad 500 artystów z różnych stron świata, gdyż w organizację zaangażowały się znajdujące się w Wilnie ambasady wielu państw. Również Dom Kultury Polskiej w Wilnie bierze udział w imprezie, zaś wileńska restauracja specjalizująca się w kuchni polskiej będzie przez całą noc częstować chętnych żurkiem i bigosem.
Należy wspomnieć, że następnego dnia, tj. 21 czerwca odbędzie się na ulicach Wilna Targ Zielarski, podobnie jak Noc Kultury odbywający się od 2007 r. Zwykle uczestniczy w nim ponad 100 zielarzy, aptekarzy i twórców ludowych. Dla odwiedzających targ jest to świetna okazja do poznania tradycyjnych metod leczenia oraz jednocześnie do zaopatrzenia się w zioła. Podczas trwania targu można skorzystać z usług wróżek oraz z tradycyjnej sauny, która ustawiana jest na ulicy.