Nieuzasadniony optymizm władz Ukrainy

AG

Mimo, że Ukraina jest blisko wojny domowej, w związku z coraz bardziej agresywnymi zamieszkami w Kijowie, władze turystyczne liczą, że po uspokojeniu sytuacji, turyści masowo zaczną przybywać do ich kraju a dochody z turystyki mają wzrosnąć o 10 proc. rocznie.

Przewodnicząca Ukraińskiego Urządu Turystyki i Wypoczynku Olena Szapolowa powiedziała: Planujemy zwiększenie budżetu na turystykę do 5 mld hrywien ukraińskich.

Władze turystyczne Ukrainy liczą że przyciągną zagranicznych inwestorów do kraju, w którym jest ponad 5 tysięcy zabytków, z czego siedem znajduje się na Liście Światowego dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
najwięcej inwestorów prywatnych przyciągnęło Euro 2012, w sumie wydali oni mld dolarów w Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie.
Każdego roku do Ukrainy przyjeżdżało ok, 20 mln zagranicznych turystów, w orku 2012 było ich 23 mln. Większość z nich pochodziło z krajów Europy Wschodniej, chociaż przybywa gości z Europy Zachodniej (6,3 mln w roku 2012), Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela. Ukraina jest ósmym krajem w Europie pod względem popularności turystycznej.
Najpopularniejsze są wybrzeża Morza Czarnego, Krym, Kijów, Lwów i Odessa.
Oczywiście, zachodnia część Ukrainy, dawne Kresy Rzeczpospolitej są najbardziej popularne wśród turystów z Polski.
Wśród zachodnich turystów modne były rejsy statkiem wycieczkowym po Dnieprze – z Kijowa do Morza Czarnego