Niemcy – Rok Beethovena dłuższy o 9 miesięcy

Niemcy przedłużają Rok Bethovena
Występ śpiewaczki Tatiany Hempel – Gierlach, z akompaniamentem Moniki Kolasińskiej/fot. AG

Rok Beethovena 2020, który rozpoczął się 16 grudnia 2019 roku pierwotnie miał trwać do końca tego roku. Z uwagi na Covid 19 został przedłużony do 30 września 2021 roku.

Poinformował o tym Tomasz Pędzik, dyrektor warszawskiego biura Niemieckiej Centrali Turystycznej (DZT) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreślił, że 2019 był dziesiątym z kolei rekordowym rokiem dla niemieckiej turystyki. Zagraniczni turyści wykupili 89,9 mln noclegów, o 2,6 proc. więcej niż w 2018 roku. Goście z Polski wykupili 3,5 mln noclegów, o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rok 2020 jest na razie fatalny, do końca lipca odnotowano spadek liczby wykupionych noclegów o 59,9 proc. do 30,4 mln. Polacy wykupili 725 tys. noclegów, o 35,6 proc. mniej niż w 2019 roku. Inne wiodące dla Niemców kraje źródłowe odnotowały dużo większe spadki wykupionych noclegów: Stany Zjednoczone – 71,9 proc., Szwajcaria – 57,8 proc., Holandia – 50,9 proc.

Tomasz Pędzik podkreślił, że Niemcy były w 2019 roku celem nr 1 podróży kulturalnych mieszkańców Europy. Wybrało je 12 proc. wszystkich podróżujących.
Powodem takich wyborów jest bogactwo kulturowe Niemiec. Ponad 500 teatrów (największa na kontynencie liczba w przeliczeniu na 1 mieszkańca), ponad 80 oper prezentujących 6 tysięcy spektakli rocznie, 6750 muzeów odwiedzanych przez 114 mln osób rocznie, 46 obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Rok Beethovena jest obchodzony nie tylko w Niemczech. Imprezy związane z obchodami odbywały się w tym roku w 40 krajach, oglądało je 3,2 mld osób.
Pędzik przypomniał, że Beethoven nie tylko skomponował 340 utworów: symfonii, koncertów fortepianowych i skrzypcowych, kwartetów skrzypcowych i operę „Fidelio”, ale i stał się inspiracją dla sztuki współczesnej – muzyki, filmu…

Ilustracją muzyczną prezentacji Niemieckiej Centrali Turystycznej był występ śpiewaczki Tatiany Hempel – Gierlach, z akompaniamentem Moniki Kolasińskiej, która wykonała pieśni: „Mignon” i „Die Trommel” do słów J.W. Goethego, „Ich liebe dich” do słów K.F/W. Herrosee oraz „Odę do radości” (Ode an der Freude) do słów. F. Schillera.

Agata Płońska z DZT przedstawiła najważniejsze punkty przedłużonego programu Roku Beethovena.

www.bthavn2020.de

germany.travel/beethoven2020

Niemcy – kolejny rekord przyjazdów z Polski i promocja urodzinami Beethovena

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center