Nie tylko nowoczesna metropolia, ale i ochrona przyrody. Dubaj przebudza się ekologicznie

dubaj ekologicznie
fot. VisitDubai

Dubaj to świat wielu kontrastów – z jednej strony nadprzyrodzony niemal w swej dynamice rozwój cywilizacyjny, z drugiej – przywiązanie do tradycji wywodzącej się z bliskiego przyrodzie trybu życia. Emirat stawia na ekologię, ochronę dziedzictwa przyrodniczego, beduińskich tradycji oraz promocję aktywności na łonie natury.

Mogąc pozwolić sobie na bicie kolejnych architektonicznych rekordów świata i tworząc bardzo śmiałe projekty urbanistyczne władze Dubaju nie zapominają o ochronie swojego dziedzictwa – kulturowego i przyrodniczego. W emiracie działają projekty na rzecz naturalnego środowiska, tradycji beduińskiej. Celem jest też edukacja i propagowanie wartości zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym podnoszeniu turystycznej atrakcyjności regionu.

Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort & Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory. Na początek na terenie tym wspomagano odrodzenie się gatunku arabskich onyksów oraz posadzono 6 tys. lokalnych gatunków drzew i krzewów.

W początkowo prywatne przedsięwzięcie włączył się rząd Dubaju i państwowa linia Emirates. Obszar w 2002 ustanowiono oficjalnie parkiem narodowym, a w 2003 roku powstał projekt DubaiDesertConservationReserve, pod zarządem Szejka Ahmeda bin Saeeda Al Maktouma, prezesa Emirates. Dziś jest to rezerwat przyrody o powierzchni 225 kilometrów kwadratowych, co stanowi ok. 5 proc. całego terytorium emiratu.

Ideą utworzenia DDCR było doprowadzenie do ponownego zdziczania przyrodniczego obszarów pustyni, które sprzyjało by rozkwitowi siedlisk oraz wzbogaceniu różnorodności rodzimych gatunków. Gatunki pustynnej fauny, zwłaszcza kopytnej, żyją w równowadze z naturalnymi właściwościami regeneracyjnymi dostępnej roślinności.

Wszystkie praktyki zarządzania stosowane przez DDCR są zrównoważone i mają na celu odbudowę siedlisk przyrodniczych. Rezerwat jest jednocześnie uznawany za miejsce, w którym można obcować z autentyczną przyrodą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Cały artykuł zastępczyni redaktora naczelnego portalu waszaturystyka.pl ukazał się na stronie RaportCSR.pl

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center