Największy wycieczkowiec w historii odwiedził Wielką Brytanię

archiwum P&O Cruises

„Britannia”, należąca do P&O Cruises, największy statek wycieczkowy, jaki do tej pory zbudowano, odbywa rejs wokół Wysp Brytyjskich W ostatni weekend jednostka osiągnęła półmetek zaplanowanego na dwanaście dni rejsu, opływając szkocki przylądek Wrath, najbardziej na północny – zachód położony punkt Wielkiej Brytanii i wpływając do portu Greenock, w pobliżu Glasgow.
Statek ma długość 330 metrów a szerokość 38m. Może zabrać na pokład 4 324 pasażerów (wliczając członków załogi, na pokładzie znajdować się może 5 700 osób), do dyspozycji których pozostaje 1 837 luksusowych kabin.
Pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 pokładów pasażerskich, 13 barów i 13 restauracji, teatr z 936 miejscami siedzącymi, cztery baseny.
Budowa giganta kosztował 473 mln funtów. Rejs dziewiczy Britannia odbyła po Morzu Śródziemnym, obecny jest pierwszym po portach Wielkiej Brytanii. Latem jego portem macierzystym będzie Southampton, zimą ma pływać wokół Karaibów. W pierwszym roku ma pokonać 90 tys. mil, odwiedzić 57 portów w 31 krajach.
Nazwę „Britannia” przez ponad cztery dekady nosił jacht królewski, który pływał w latach 1954 – 1997.