Największa w Ameryce Południowej linia LATAM ogłosiła bankructwo

LATAM bankructwo
fot. Bernal Saborio / Flickr

Największa linia lotnicza w Ameryce Południowej brazylijska Grupa LATAM, zgłosiła dzisiaj do sądu federalnego wniosek o upadłość. Jak na razie nie wpłynie to na bieżącą działalność: realizację usług, voucherów i rezerwacje. Podjęta będzie próba restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Spółka zgłosiła upadłość w ramach tzw. Chapter 11 – podaje CNN. Jest to proces, w ramach którego firma składa wniosek do federalnego sądu upadłościowego o umożliwienie jej przeprowadzenia reorganizacji na mocy rozdziału 11. Kodeksu Upadłościowego USA.

Koronawirus wykończył kolejnego przewoźnika

Roberto Alvo, prezes LATAM powiedział: “Zrobiliśmy wszystko, by uniknąć niewypłacalności, ale w końcu zdecydowaliśmy, że uczciwe ogłoszenie bankructwa jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Chapter 11 to procedura dająca możliwość zredukowania zadłużenia, we współpracy z udziałowcami i wierzycielami. Odniesiemy się do wyzwań, przed którymi stanęliśmy, podobnie jak reszta branży.”

Jako główną przyczynę bankructwa podał restrykcje wynikające z pandemii koronawirusa.

„Myślimy już o post-epidemicznej rzeczywistości i skupiamy się na zmianach, które mają dostosować naszą grupę do nowego sposobu latania. Zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz załogi będzie jednym z najważniejszych wyznaczników” – dodał.

Reorganizacja ma dotyczyć również spółek LATAM w Chile, Peru, Kolumbii, Ekwadorze i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Linie Air Mauritius ogłosiły upadłość