Najchętniej podróżują Amerykanie, Chińczycy i Niemcy

Najnowszy Ranking Mastercard Global Destination Cities Index: Origins pokazuje, że Chiny kontynentalne wskoczyły z 7. miejsca w 2009 r. na 2. pozycję obecnie. Większa liczba turystów wyjeżdża tylko z USA. Na trzecim miejscu znajdują się Niemcy.

Ranking Mastercard Global Destination Cities Index: Origins to zestawienie lokalizacji, z których w podróż zagraniczną udaje się najwięcej osób, oraz krajów lub regionów najczęściej będących ich celem.
Jak wynika z danych Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), na całym świecie branża turystyczna wygenerowała w 2018 r. rekordowe obroty o wartości 8,8 bln USD (około 34 bln PLN, 15 razy więcej niż PKB Polski) i stanowiła miejsce pracy dla 319 mln ludzi (ponad 8 razy tyle, ile mieszka w Polsce).

W 2018 roku najwięcej podróżnych pochodziło z USA, a na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się: Chiny, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Wzrosła też częstotliwość podróży w całym regionie Azji i Pacyfiku: Korea Południowa i Tajwan, które przed dekadą nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce, w tym roku uplasowały się odpowiednio na 6. i 10. miejscu.

Oto czołówka zestawienia krajów, z których pochodzi najwięcej turystów podróżujących za granicę:

• Stany Zjednoczone
• Chiny kontynentalne
• Niemcy
• Wielka Brytania
• Francja
• Korea Południowa
• Japonia
• Kanada
• Rosja
• Tajwan

Amerykanie najczęściej odwiedzają Meksyk, Kanadę i Włochy.

Chińczycy – Tajlandię, Japonię i Stany Zjednoczone
Niemcy – Włochy, Hiszpanię i Austrię.
Brytyjczycy- Hiszpanię, Stany Zjednoczone i Indie.
Francuzi – Hiszpanię, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię
Koreańczycy – Japonię, Chiny Kontynentalne i Wietnam
Japończycy – Stany Zjednoczone, Chiny kontynentalne, Tajwan
Kanadyjczycy – Stany Zjednoczone, Meksyk, Indie
Rosjanie – Turcję, Tajlandię, Tunezję
Tajwańczycy – Japonię, Koreę Południową, Tajlandię

Najchętniej odwiedzane miasta przez poszczególne nacje:

Amerykanie – Cancun, Toronto i Londyn
Chińczycy – Bangkok, Seul i Tokio
Niemcy – Palma de Mallorca, Bolzano, Tiroler Unterland i Innsburck
Brytyjczycy- Palma de Mallorca, Paryż i Dublin
Francuzi – Londyn, Marrakesz i Barcelona
Koreańczycy – Osaka, Hokkaido i Tokio
Japończycy – Tajpej, Seul i Bnagkok
Kanadyjczycy – Waszyngton, Nowy Jork i Las Vegas
Rosjanie – Antalya, Pattaya i Phukt
Tajwańczycy – Tokio, Hokkaido i Okinawa

Diana Robino, wiceprezes Mastercard ds. partnerstw w branży turystycznej, powiedziała: „Dzięki naszemu rankingowi lokalni urzędnicy i przedsiębiorcy mogą sprawdzić, jak podróżni wydają pieniądze w miejscach docelowych swoich podróży, żeby skuteczniej planować i promować swoją ofertę turystyczną. Dobrze prosperująca turystyka może być katalizatorem wzrostu przynoszącym korzyści zarówno turystom odwiedzającym dane miejsce, jak i lokalnej społeczności. Mastercard ze swoją wiedzą i technologią pomaga miastom i regionom wykorzystywać wiążące się z tym szanse.”

Mastercard GDCI: Origins jest publikacją tematyczną wchodzącą w skład raportów pod nazwą Global Destination Cities Index.

W tym roku dotychczas opublikowano raport Mastercard GDCI: Play, na temat miast najczęściej wybieranych w celach wypoczynkowych i rozrywkowych. Kolejne raporty z tej serii zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach.