Na krótki wypad też warto się ubezpieczyć
Z danych Mondial Assistance wynika, że blisko co trzeci Polak, który wyjeżdża na urlop za granicę decyduje się również na dodatkowy, krótszy zagraniczny wyjazd. W ubiegłym roku 11 proc. Polaków planowało zagraniczny wyjazd właśnie wiosną.
Największą popularnością wśród Polaków cieszyła się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.), Chorwacja (12 proc.) oraz Włochy (11 proc.). Aż 51 proc. Polaków zadeklarowało, że samodzielnie zorganizuje swój wyjazd zagraniczny.
Systematycznie zbierane przez Mondial Assistance dane pokazują, że około 70 proc. Polaków planujących wyjazd za granicę zamierza nabyć dodatkowe ubezpieczenie w postaci polisy turystycznej.
Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu, w Mondial Assistance, powiedział: “Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania zabezpieczenia w trakcie zagranicznego wyjazdu. Istotne jest, że zakup polisy turystycznej online może nam zająć tylko kilka chwil. Płatność odbywa się drogą elektroniczną, a polisę otrzymujemy na adres mailowy. Ubezpieczenie obowiązuje od dnia wskazanego na polisie. Inaczej wygląda to w przypadku gdy kupujemy polisę będąc już na wyjeździe. Przy takiej polisie obowiązuje okres karencji czyli ochrona rozpoczyna się najwcześniej po 48 godzinach, licząc od dnia następnego po wykupieniu polisy. Dlatego polisę warto wykupić przed wyjazdem. Zauważamy, że Polacy polubili, krótkie wyjazdy. W 2015 roku zrealizowali ich 9 mln, wobec 6 mln w 2014 roku.”
Bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia oraz wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, które obejmuje polisa. Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze jest sprawdzenie czy zawiera ona interesujące nas zwyżki np. na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą lub dla osób planujących uprawianie sportów wysokiego ryzyka.
Piotr Ruszowski dodal: “Warto zwrócić również uwagę na szereg opcji dodatkowych, które mogą być oferowane w ramach ubezpieczeń turystycznych. Wśród nich można znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu. Zakup polisy turystycznej zapewni nam również dostęp do większej ilości placówek medycznych niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.”
EKUZ gwarantuje nam jedynie dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach takich jakie panują w danym kraju, a te często w znaczący sposób różnią się od naszego systemu. Karta nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju za wyjątkiem sytuacji gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce.
Piotr Ruszowski podkreślił: “Należy pamiętać, że jeśli w kraju, w którym przebywamy obowiązuje częściowa odpłatność za zabiegi czy usługi, karata EKUZ nie zwalnia nas z obowiązku współpłacenia. Zdarzają się również miejsca, w których nie ma publicznej służby zdrowia. W takim wypadku osoby posiadające wyłącznie kartę EKUZ będą zmuszone z własnej kieszeni pokryć koszt np. wizyty u internisty i nie zostanie on zrefundowany w ramach EKUZ.”
W takiej sytuacji dopasowana do naszych potrzeb polisa turystyczna jest jedynym zabezpieczeniem. Ograniczy nam ona również do minimum wszelkie formalności związane np. z umówieniem wizyty u lekarza oraz da nam pełne wsparcie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach.
POWIĄZANE WPISY
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
0 Komentarzy20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
0 Komentarzy14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty
7 maja 2021
Prezes Tourist Polska: konkurencja na turystycznym rynku krajowym się zacieśnia
Na razie nie poddaliśmy się wojnie cenowej, ale czujemy jej oddech na plecach. Duzi…
0 Komentarzy7 Minuty
5 maja 2021
Lekcje w terenie szansą dla turystyki młodzieżowej
Powrót do partnerskich relacji ze szkołami warto stopniować np. zachęcając jeszcze…
1 Komentarz4 Minuty
17 kwietnia 2021
Tarcza antykryzysowa wydłużona na marzec i kwiecień. Co przysługuje firmom turystycznym?
Zapisy ustawy „covidowej”, uprawniające m.in. firmy turystyczne do korzystania z czterech…
0 Komentarzy6 Minuty
2 kwietnia 2021
Życzenia Wielkanocne od redakcji portalu WaszaTurystyka.pl
Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącego się do życia,…
0 Komentarzy1 Minuta