MRPiT zapewnia: zwroty do TFZ będą przesunięte. Rozporządzenie ma zadziałać wstecz

Otrzymaliśmy od MRPiT odpowiedź na pytania dotyczące zbliżającego się terminu rozpoczęcia spłat pożyczek udzielonych touroperatorom przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Resort zapewnia, że projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do KPRM. Ma zostać przyjęty na początku przyszłego tygodnia, a terminem jego wejścia w życie ma być data wsteczna – 1 kwietnia.

“Projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez MRPiT i przesłany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dalsze tempo prac uzależnione jest od KPRM, tym niemniej nasz resort liczy na to, że że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym tygodniu lub też na początku przyszłego” – dowiadujemy się w biurze prasowym ministerstwa.

Przepisy mają działać od kwietnia

„Dalsze tempo prac nad rozporządzeniem uzależnione jest od KPRM, niemniej nasz resort liczy na to, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym tygodniu lub też na początku przyszłego” – czytamy w komunikacie.

„Zmiana terminu zwrotu pierwszej raty do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz wydłużenie do dwóch lat możliwości wykorzystania vouchera – to istotne zmiany dla organizatorów turystyki zawarte w projekcie ustawy, który w najbliższych dniach będzie ostatecznie rozpatrzony przez Stały Komitet Rady Ministrów. Bez względu na termin ogłoszenia ustawy przepisy zaczną obowiązywać z mocą od dnia 1 kwietnia br.”

Pierwsza ze zmian dotyczących organizatorów turystyki dotyczy przesunięcia terminu zwrotu środków, które Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) wypłacił podróżnym z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej, rozwiązanych w związku z wybuchem epidemii. Projektowana zmian zakłada, że zwrot pierwszej z rat powinien nastąpić do dnia 31 grudnia 2021 r. zamiast do 21 kwietnia 2021 r.

„Przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do TFZ uzasadnione jest przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych” – pisze biuro komunikacji MRPiT.

Vouchery uwzględnione w rozporządzeniu

Druga, zmiana polega na wydłużeniu do dwóch lat możliwości wykorzystania vouchera, wręczonego podróżnemu, w zamian za imprezę turystyczną, która nie odbyła się z powodu wybuchu epidemii.

„W związku z tym, że epidemia wirusa SARS-CoV-2, uniemożliwiła dużej części podróżnym, którzy przyjęli voucher, jego realizację, za zasadne należy uznać wydłużenie pierwotnie określonego terminu wynoszącego rok, do dwóch lat od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Rozwiązanie to ma bardzo praktyczny wymiar, gdyż umożliwi z jednej strony realizację przez podróżnego pierwotnej imprezy w warunkach bezpiecznych epidemicznie, natomiast organizatorom turystyki umożliwi bezgotówkowe rozliczenie się z podróżnymi” – zapewnia resort.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center