Voucher turystyczny ważny dwa lata. Zwroty do TFZ przesunięte do grudnia

fot. materiały prasowe

Sejm uchwalił nowelizację ustawy covidowej, która zostanie przesłana do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami MRPiT, terminy realizacji voucherów turystycznych zostaną przedłużone o kolejny rok, a termin zwrotu wypłat do TFZ przesunięty na grudzień.

Zgodnie z tym co pisaliśmy 14 kwietnia, w nowej ustawie znalazły się proponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, istotne zmiany dla organizatorów turystyki zmiany: zmiana terminu zwrotu pierwszej raty do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz wydłużenie do dwóch lat możliwości wykorzystania vouchera.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, podkreślił: “Bardzo mnie cieszy, że Sejm przyjął nowelizację ustawy covidowej przygotowanej w moim resorcie. Pomoc uzyskają najemcy w galeriach handlowych, sklepiki szkolne, branża turystyczna.”

Z kolei cytowany w komunikacie MPRiT, Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, skomentował: “To bardzo ważne i oczekiwane przez branżę turystyczną przepisy, które dostosowują obowiązujące rozwiązania do przedłużającej się pandemii, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne.”

Nowe przepisy przewidują, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc.
Wynajmujący i najemcy będą mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce, w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona.
Nowa regulacja będzie stosowana w przypadku ewentualnych kolejnych zakazów handlu oraz ma dotyczyć umów najmu zawartych przed dniem 14 marca 2020 r.

Nowe przepisy przedłużą do dwóch lat (dotychczas był to jeden rok), licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną.
Zaproponowane przepisy przewidują także przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszy Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie przedłużona do końca grudnia br.

MRPiT zapewnia: zwroty do TFZ będą przesunięte. Rozporządzenie ma zadziałać wstecz