Miodobranie w skansenie w Sierpcu

fot: D. Krześniak/Muzueum Wsi Mazowieckiej

7 lipca w godzinach 10.00–18.00 skansen w Sierpcu zaprasza do wspólnego wybierania z uli pszczelich produktów. Podczas najsłodszej w muzealnym kalendarzu imprezy plenerowej atrakcji nie zabraknie.

Zwiedzający poznają zwyczaje pszczelarskie, zajrzą do pasieki, posmakują różnych gatunków miodu i wezmą udział w pokazach prac chłopskich związanych z okresem letnim. Na scenie wystąpią zaś zespoły folklorystyczne.
„Miodobranie w skansenie” to prawdziwe święto pszczół. Wydarzenie służy popularyzacji wiedzy na temat pasiecznictwa i hodowli pracowitych owadów oraz dobroczynnych właściwości produktów pszczelich. Przez cały dzień zawodowi pszczelarze na terenie muzealnych zagród będą prezentować metody pozyskiwania złotego smakołyku – od podkurzania, podbierania miodu, odsklepiania wosku i odwirowywania plastrów, po zakładanie węzy w ramkach.
W jednej z nich zwiedzający zobaczą ule słomiane, tzw. koszki i sprzęty używane pod koniec XIX wieku, w drugiej zaś ule ramkowe i współczesne narzędzia pszczelarskie. Latem na wsi jest niezwykle barwnie i gwarno, a pracy dla nikogo nie brakuje.

Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem. Podczas muzealnego „Miodobrania…” w każdej z nich będą się krzątać gospodynie, w niektórych zwiedzający spotkają też twórców ludowych zajętych swymi rzemiosłami. Podczas spaceru między kolejnymi domostwami spróbują ubić masło w kierzance, zobaczą jak niegdyś wykonywało się kwiaty z bibuły, wycinało z papieru firany i kręciło powrozy z pomocą kołowrotka powroźniczego. W trakcie wizyty w olejarni z bliska przyjrzą się procesowi tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco.

Nie zabraknie też hafciarki, tkaczki, krawcowej, a także kowala, plecionkarza, rzeźbiarza, stolarza i szewca.

Nietypowe inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

Wędrując wiejską skansenowską drogą warto też będzie przyjrzeć się niektórym ze starszych drzew na terenie ekspozycji. Na wielu z nich wiszą drewniane kłody dla dzikich pszczół.

Małych i dużych łasuchów z pewnością ucieszy możliwość skosztowania różnych gatunków miodu wprost z plastrów. W programie imprezy znalazło się zresztą wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W dziecięcej pasiece rozwiążą łamigłówki związane z życiem pracowitych owadów i wykleją obrazki z pokazujące różne ich odmiany, a w szkole zrobią własną świeczkę z plastrów wosku. Pod okiem młodych gospodyń uplotą z kwiatów wianki, zaś zielarka opowie im o właściwościach różnych ziół.

Podczas warsztatów „Jak to ze zbożem było?” w jednej ze stodół nauczą się m.in. młócić zboże cepami i mielić ziarno na żarnach.
W XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji pszczelarzy.

Na polanie odbędzie się kiermasz miodu, produktów regionalnych i rękodzieła. Na stoiskach wystawców uczestnicy imprezy będą mogli zrobić słodkie zapasy na całą jesień i zimę. Warto zadbać o to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka, a pszczele produkty najsmaczniejsze. Z pewnością nie zabraknie miodu lipowego, spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki, takie jak nawłociowy czy faceliowy. Warto też zainteresować się innymi darami ula: pyłkiem kwiatowym, pierzgą, kitem, propolisem, czy wyrobami z wosku, miodami pitnymi i naturalnymi kosmetykami.

Na scenie amfiteatru zabrzmią ludowe i folkowe melodie. Tańce i przyśpiewki regionalne z całej Polski zaprezentuje Zespół Folklorystyczny Kurpianka Cepelia z Kadzidła. Grupa White Garden wykona własne kompozycje inspirowane folklorem, a także twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej

„Miodobranie w skansenie” to wydarzenie, które powinno zainteresować nie tylko miłośników skarbów z ula, smakoszy miodu i tych, którym tematyka pszczelarstwa jest bliska. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie na kolejną wyprawę w przeszłość mazowieckiej wsi.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.