Minister turystyki Tunezji: stawiamy na jakość a nie na ilość

Dotacje dla lotnisk w Touzer i Tabarce, ponad 3 mln euro na poprawę jakości infrastruktury turystycznej, wprowadzenie nowych norm klasyfikacji hoteli – to wszystko zapowiada w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, minister turystyki w Tunezji, René Trabelsi.

Minister turystyki René Trabelsi, obecny na Gali Sun&Fun w hotelu Magic TUI Sensimar Ulysse na Dżerbie, powiedział: „Rok 2019 w turystyce oceniam bardzo pozytywnie, już odwiedziło nas od 1 stycznia 7,5 mln turystów zagranicznych. Szacujemy,że ich liczba do końca roku wzrośnie do 9 mln.”

Zapytany o szacunki na przyszły rok, minister Trabelsi, podkreślił: „W 2020 roku liczba turystów, jej wzrost, nie będą dla nas najważniejsze. Priorytetem będzie poprawa jakości usług i infrastruktury turystycznej. Dodatkowo, w przyszłorocznym budżecie mamy zarezerwowane 3,2 mln euro, które zostaną wykorzystane na poprawę infrastruktury w miejscach odwiedzanych przez turystów – na soukach, w centrach miast. Poprawimy między innymi oświetlenie, chodniki, sanitariaty publiczne.”

Rząd tunezyjski nie przewiduje dotacji dla linii lotniczych, natomiast jak przyznał René Trabelsi, “Na dwóch lotniskach – Tabarka i Tozeurznieśliśmy opłaty lotniskowe a wszystkie lotniska od października do lutego otrzymają dopłaty pozwalające na obniżenie ceny każdego biletu o 20 – 30 euro.”

Ważne jest według ministra, że zmieniła się struktura przyjazdów do Tunezji, jeszcze kilka lat temu na południe i na Dżerbę przylatywało tylko 20 proc.wszystkich turystów odwiedzających Tunezję, obecnie stanowią oni 47 proc.

Ważną zmianę w turystyce tunezyjskiej wprowadzi przygotowywany obecnie projekt nowych norm klasyfikujących hotele. Rozmowy prowadzone przez przedstawicieli ministerstwa turystyki, hotelarzy a także specjalistów z Niemiec, mają doprowadzić do tego, że cztery gwiazdki hotelu w Tunezji będą oznaczać tyle, co cztery gwiazdki hotelu europejskiego.

Zapytany przez redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl, o skutki upadku Thomas Cooka, minister René Trabelsi, powiedział: „Hotelarze tunezyjscy szacują straty na 22 mln euro. Ucierpiało około 40 hoteli. Staramy się im pomóc, prowadzimy rozmowy, by spłaty kredytów, które zaciągnęli hotelarze zostały przesunięte w czasie. Podobnie chcemy pomóc przy rozwiązaniu problemu zapłaconego podatku VAT od podpisanych faktur.”