Minister turystyki Egiptu zaprasza Arabów

AG

Minister turystyki Egiptu, Hisham Zazou powiedział: “Egipt jest bezpiecznym krajem dla turystów zagranicznych i będzie jeszcze bezpieczniejszy po wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Wyzwania stojące przed naszą turystyką są wyjątkowe, ale ważne jest, by świat poznał prawdziwy obraz sytuacji w naszym kraju.”

Celem nadrzędnym jest, by Egipt był bezpieczny i żeby przyciągał codziennie tysiące turystów z całego świata.

Turystyka w Egipcie ucierpiała w ostatnich dwóch latach, wskutek niepokojów i politycznych protestów po usunięciu ze stanowiska prezydenta MMohammeda Morsi.
W pierwszym kwartale 2014 roku przychody z turystyki zmalały o 50 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2103 dochody z turystyki wyniosły 5,8 mld dolarów, podczas, gdy w roku 2010 wyniosły aż 12,5 mld.

Dużą nadzieję na najbliższe miesiące i lata, ministerstwo turystyki pokłada w turystach z krajów z regionu Zatoki Perskiej. Z myślą o nich rozpoczęto kampanię o nazwie Wahashtouna.
Począwszy od maja tego roku turyści ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu mogą korzystać z kosztujących 400 dolarów pakietów wakacyjnych, które zawierają przelot w obie strony oraz 3 noclegi w luksusowych hotelach w Sharm el Sheik i Hurghadzie. W związku z tym oczekiwany jest znaczny wzrost liczby gości z tych krajów.
Od 20 maja uruchomione będą loty linii lotniczych Egypt Air i Egypt Air Express między Jeddah w Arabii Saudyjskiej a Hurghadą (dwa razy w tygodniu). Dodatkowo, od 21 maja,linie Air Cairo rozpoczną również dwa razy w tygodniu loty z Kuwejtu do Hurghady. Planowane jest także uruchomienie bezpośrednich lotów z Rijadu.
Oprócz tego, cztery razy w tygodniu funkcjonuje 12 połączeń Rijadu, Jeddah i Kuwejtu z Sharm el Sheik. Minister Zazou potwierdził również, że prowadzone są rozmowy z przewoźnikami Ethiad i Emirates na temat rejsów do Egiptu.
Kraje rabskie są niezwykle ważnym rynkiem dla Egiptu.

Minister Zazou powiedział: “W ciągu ostatnich trzech lat Egipt odwiedziło ponad 32 mln turystów, z tego 20 proc. przyjechało z krajów arabskich. To potwierdza, że Egipt jest atrakcyjnym celem podróży dla świata arabskiego. Namawiam także arabskich inwestorów do inwestowania w egipski sektor turystyczny, ułatwiliśmy wiele procedur. Obecnie arabskie inwestycje w naszym kraju stanowią zaledwie 9 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji. To jest 2,18 mld funtów egipskich.”