Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie – już w drugi weekend lutego

fot. archiwum Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie

W ramach tegorocznej edycji największego zimowego wydarzenia nad Bałtykiem – od 10 do 13 lutego – odbędą się dwie Wielkie Kąpiele: jedna w sobotę, a druga w niedzielę. Tradycyjnie w samo południe do mroźnego morza wejdą morsy z całego świata.

Ze względu na to, że organizatorzy zmuszeni byli w 2021 roku ze względu na epidemię odwołać imprezę, teraz łączą 18. i 19. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie.

Rejestracja na tegoroczne wydarzenie rozpoczęła się listopadzie 2021 roku, a już na liście jest około 6 tysiąca chętnych.
W planie wydarzenia nie zabraknie znanych już morsom stałych punktów takich jak: Pałac Ślubów, Turniej Mrozoodpornych, Morsowej Stefy Chillout (balie i sauny ulokowane przy plaży), Akademia Młodego Morsa, taniec One Billion Rising (Nazywam się Miliard – ogólnoświatowy protest, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet).

Organizatorzy zapowiadają także kilka nowości.

1 lutego Mielno będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Morsowaniu. Organizatorem wydarzenia jest wielokrotny rekordzista Guinnessa i autor książki “Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem” – Valerjan Romanovski.
Chętni będą mieli okazję spróbować swoich sił w podobnym wyzwaniu. Pod okiem mistrza wejdą do balii z zimną wodą i zanurzą się do poziomu szyi (do momentu aż barki i ręce będą pod wodą). Zawodnicy będą mogli mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe i będą startować w swoich kategoriach (wg płci i wagi). Sędziowie i ratownicy przez cały czas będą kontrolować czas przebywania w wodzie. Im będzie dłuższy, tym większa szansa na wygraną. Udział w Mistrzostwach mogą wziąć osoby, które mają co najmniej 2-letnie doświadczenie w morsowaniu lub certyfikat ze szkoleń Rock Balancing Ice – świadomi własnego ciała i umysłu. Dodatkowo, każdy uczestnik musi zadeklarować, że stan zdrowia pozwala mu na udział w wyczynowym przedsięwzięciu. Przed przystąpieniem do Mistrzostw wszyscy zgłoszeni zawodnicy zostaną dokładnie przebadani.

Kolejną atrakcją tego Zlotu będzie na pewno Wielki Sobotni Koncert. W związku z niedawno ogłoszonymi obostrzeniami organizatorzy podjęli decyzję o nieorganizowaniu Wielkiego Balu, w zamian oferując właśnie plenerowy koncert, który odbędzie się w sobotę w specjalnie stworzonej morsowej strefie. Na scenie wystąpią zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi.

Z kolei warsztaty bębniarskie na plaży, poprowadzą Ryszard Bazarnik (dwukrotny zdobywca rekordu Guinnessa w łączeniu ludzi wspólnym graniem) oraz Bartosz Gułaj (występował na scenach w Polsce i za granicą u boku światowych gwiazd muzyki afrykańskiej). 200 bębnów zabrzmi tez podczas niedzielnej parady wszystkich morsów – uczestników Zlotu.

Tematem przewodnim tegorocznego edycji imprezy będą Dzieci Kwiaty w Bałtyku.

Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie organizowane są od 2004 r. Jest to największa tego typu impreza na świecie. Do tej pory nie został pobity Rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu, który został ustanowiony w Mielnie najpierw w 2010 r. a następnie w 2015 r

Szczegółowy program Zlotu:

https://zlotmorsow.mielno.pl/#/zlot/program