Mazowsze inauguruje sezon rejsem po Wiśle

MM

Konferencja prasowa z udziałem marszałka Adama Struzika oraz rejs zrekonstruowaną szkutą „Dar Mazowsza” – tak województwo Mazowieckie zaanonsowało początek letniego sezonu turystycznego.

Spotkanie z dziennikarzami i sympatykami Mazowsza odbyło się na przycumowanej przy Bulwarze Karskiego szkucie „Dar Mazowsza”, która pływa po Wiśle od zeszłego roku. Jest to rekonstrukcja płaskodennej łodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, zwodowana w Porcie Czerniakowskim w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. „Matką chrzestną” jednostki jest Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

„Nasz region to świetne miejsce na wypoczynek. Przypomnijmy, że na wsi mazowieckiej wakacje spędzał sam Chopin. Uważam, że każdy mieszkaniec naszego województwa, zanim wybierze się na wakacje za granicę, nad morze czy w góry, powinien poświęcić trochę czasu, by poznać najbliższe otoczenie. A u nas naprawdę jest co robić” – przekonywał Adam Struzik.

O tym, że wakacyjna wycieczka po Mazowszu to dobry pomysł przekonywali zgromadzonych przedstawiciele kilku spośród najważniejszych instytucji kulturalnych i atrakcji turystycznych regionu: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Sportu i Turystyki. Ta ostatnia placówka jest zresztą armatorem „Daru Mazowsza”. O roli Wisły i jej znaczeniu dla turystyki mówił Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia udali się w rejs po Wiśle. Taka atrakcja jest dostępna dla każdego, fundacja realizuje programy dla turystów, dzieci i młodzieży, organizuje też warsztaty dla branży turystycznej.