Mazowsze gości dzieci z obwodu Winnickiego na letnim wypoczynku

fot. materiały prasowe

Mazowsze dla Ukrainy to akcja pomocy prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, która ma na celu m.in. przekazanie obywatelom Ukrainy wyposażonych karetek ratunkowych, sprzętu medycznego, generatorów prądu elektrycznego, pomocy humanitarnej oraz wsparcia na wielu innych płaszczyznach. Ostatnio w ramach akcji zorganizowano dwutygodniowy wyjazd dla dzieci z obwodu Winnickiego.

Jednym z elementów działania akcji Mazowsze dla Ukrainy była organizacja czternastodniowego pobytu na Mazowszu dla około setki dzieci i młodzieży z obwodu Winnickiego. To grupa szczególnie dotknięta wojną, ich rodziny biorą udział w walkach o wolność Ukrainy. Przyjazd do Polski był dla dzieci ważnym momentem fizycznego i przede wszystkim psychicznego ukojenia.

„Pamiętam te dzieciaki, jak przyjechały czwartego maja. Były niepewne, wystraszone. Na ich twarzach rysował się niepokój tego, co je tutaj spotka. Dzisiaj oglądam je po dwóch tygodniach pobytu na Mazowszu. Są pełne energii, pozytywnych emocji, mają uśmiech na twarzy. Mam nadzieję, że ten czas dał im tak potrzebną chwilę wytchnienia” – powiedziała Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

„W pierwszych dniach dzieci bały się wszystkiego. Sam widok czy dźwięk lecącego samolotu powodował duży strach. Lecący samolot kojarzy się im z niebezpieczeństwem. Po dwóch tygodniach nie ma już w nich takich reakcji. Jest radość i wdzięczność za ten pobyt na Mazowszu. To był dla nich bardzo ważny i potrzebny czas” – powiedziała Larysa Michaliszyn, pilotka wycieczki.

Bazą pobytu był Park Rozrywki Julinek. Grupa zwiedziła między innymi Pałac w Wilanowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie, Kampinoski Park Narodowy, Orientarium w Łodzi oraz Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. Odpoczynek zapewniały wizyty między innymi w Farmie Iluzji oraz parku wodnym Suntago.

„Najbardziej podobało nam się to, jak dużo mogliśmy tutaj zwiedzić i zobaczyć. Każdego dnia działo się bardzo dużo” – mówiły dzieci ostatniego dnia wycieczki.

Zapytane o to, co zrobiło na nich największe wrażenie, wskazywały między innymi taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki oraz ZOO w Płocku. Ostatniego dnia pobytu dzieci przygotowały podziękowania za zorganizowanie im wakacji. Podczas swojego występu zaprezentowały wiersze, pokazy oraz piosenki, zakończone minutą ciszy za poległych w wojnie.

„Od samego początku staramy się pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Nazwę to takim oderwaniem się od tej rzeczywistości, w której przyszło im żyć, czyli od wojny, od alarmów, od grozy tego wszystkiego, co w tej chwili spotyka je w Ukrainie” – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Pobyt dzieci z obwodu Winnickiego w ramach akcji „Mazowsze dla Ukrainy” to wspólna inicjatywna Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center